Paradontozie sprzyjają wady zgryzu

Tak się potocznie mówi i uważa że krzywy zgryz to podstawa do paradontozy już po trzydziestce

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

1.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Owszem, paradontozie sprzyjają wady zgryzu ale nie są podstawą do jej wystąpienia. Jest wiele czynników paradontozogennych ale w/w jest tylko jednym z nich.

14.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Wady zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Nieprawidłowe ustawienie zębów prowadzi do wad wymowy i próchnicy – ciężko jest czyścić przestrzenie międzyzębowe jeśli ma się krzywe zęby. Nieprawidłowy zgryz możemy leczyć u ortodonty i to w niemal każdym wieku. Mitem jest, że leczenie ortodontyczne przeznaczone jest tylko dla dzieci.

21.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Wady zgryzu moga utrudniać fizycznie usuwanie kamienia nazębnego szczoteczką do czyszczenia zębów, który składa się z biofilmu bakteryjnego. To własnie one są czynnikiem wywołującym zapalenie dziąseł.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Do powstania tej choroby mogą przyczynić się również wady zgryzu, zaburzenia hormonalne, zła dieta i cukrzyca

26.11.2012 przez Natalia Głódkowska - Student medycyny: Stomatologia
obalam

Podstawą parodontozy są złe nawyki higienizacyjne, nadmierne odkładanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Jest wiele czynników sprzyjających parodontozie jak przede wszystkim choroby ogólne, osłabiające odporność organizmu.

Wada zgryzu po części też wpływa na rozwój choroby przyzębia, ponieważ może tworzyć tzw. "węzły urazowe".

Węzeł urazowy może to być np. za wysoko założone wypełnienie, zęby w odwrotnym zachodzeniu, pogłębiony nagryz pionowy, gdzie zęby bezpośrednio drażnią przyzębie.

Parodontoza wynikająca z wad zgryzu jest natomiast chorobą z innej grupy chorób - "nie związanych z płytką nazębną", o etiologii urazowej. Specyfika tej choroby jest inna, przebieg powolniejszy, a leczenie głównie opiera się na eliminacji czynnika urazowego.

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

moze nie podstawa bo przyczyn paradentozy jest kilka, ale wady zgryzu powodują że ząb jest poddany większym przeciążeniom . Stąd wady zgryzu są jedną z przyczyn paradentozy

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

W 80% przypadkach wady zgryzu powstają z czynników genetycznych, złych stosowanych smoczków. Ale jedna z przyczyn wady zgryzu to też właśnie paradontoza

21.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

potwierdzam mit.

Poza wadami zgryzu rozwojowi parodontozy sprzyjaja tez zl dopasowane protezy zebowe, cukrzyca, i wiele innych chorob powodujacych nadmierne gromadzenie sie plytki nazebnej lub utrudniajace pozbycie sie jej i przyspieszajace rozwj bakterii w jamie ustnej.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Jednymi z pośrednich czynników ryzyka paradontozy są wady zgryzu, zaburzenia hormonalne, zła dieta i cukrzyca.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wady zgryzu utrudniają higienę jamy ustnej i sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej, a to sprzyja rozwijaniu się parodontozy.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Przyczyny mogą być również anatomiczne, jak wady zgryzu, nierówno rosnące zęby, także genetyczne. Chorobom przyzębia sprzyja cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia hormonalne, a także leki.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

zaniedbane wady zgryzu sprzyjają paradontozie

20.11.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
potwierdzam

Potwierdzam. Główną przyczyną paradontozy jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ale rzeczywiście wady zgryzu, nawet pojedyncze krzywo rosnące zęby, mają wpływ na przyzębie. Krzywo ustawione zęby powodują nierównomierny rozkład sił, co oddziałuje na kość i związane z nią patologie. Poza tym nieprawidłowo ułożone zęby, np. stłoczone, mogą powodować, że resztki pokarmu, a co za tym idzie bakterie, będą się gromadzić w trudno dostępnych miejscach, do których szczoteczka będzie miała utrudniony dostęp. Paradontoza następuje właśnie na skutek nagromadzenia się kamienia nazębnego, który nieusunięty, będzie penetrował w głąb tkanek przyzębia i uszkadzał je. Lepiej więc jak najwcześniej zatroszczyć się u ortodonty o prosty zgryz, który pomijając estetykę i mniejsze ryzyko paradontozy, zredukuje ryzyko innych dolegliwości, m.in. choroby okluzyjnej zębów, do której także wady zgryzu mogą doprowadzić.