Paradontoza choroba która po usunięciu zębów mija sama

Często słychać takie określenie ale paradontoza to raczej nie choroba zębów aby tak myśleć

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

26.11.2012 przez Natalia Głódkowska - Student medycyny: Stomatologia
potwierdzam

Parodontoza jest to zapalenie przyzębia. Jak sama nazwa wskazuję dotyczy tkanek otaczających ząb, takich jak dziąsła, cement, ozębna, kość wyrostka zębodołowego. Jeżeli usuniemy zęby choroba rzeczywiście można powiedzieć mija, ale jej skutki nie regenerują się. Kość wyrostka zębodołowego zanika w przebiegu paradontozy znacznie szybciej niż fizjologicznie i stanowi to wielkie utrudnienie w wykonaniu przyszłych uzupełnień protetycznych.

Choroby przyzębia nie można cofnąć, można ją najwyżej zatrzymać.

Dołączone wideo:
21.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Parodontoza jest to choroba przyzebia. Powstaje wskutek powstawania kamienia ktoy 'schodzi' w dol, do dziasla, powodujac jego draznienie i bol.Tak wiec jesli usuniemy zeby, kamien nie bedzie sie mial gdzi osadzac i parodontozy nie bedzie.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Teza ta sugeruje, że należy pozbyć się wszystkich zębów, aby paradontoza ustała. Leczenie paradontozy nie polega na usuwaniu zębów, ale płytki bakteryjnej oraz kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Odkładając kwestie estetyczne (chociaż to nic fajnego: stracić naturalne zęby), kłopot z paradontozą nie kończy się w momencie wysunięcia zęba z dziąsła. Przekonały się o tym, nomen omen, boleśnie osoby, które uznały, że teraz problem rozwiąże proteza czy implanty.

Wciąż utrzymujący się stan zapalny dziąsła uniemożliwia jakąkolwiek protetykę. Pod protezą czy w okolicach implantów infekcja będzie się toczyć, mogą nawet rozpocząć się procesy gnilne. I "pusta szczęka" wciąż stanowi realne zagrożenie. Zdrowotne. Zapaleniu przyzębia może towarzyszyć nie tylko wysoka gorączka i silny ból, ale i niebezpieczne dla życia odogniskowe zakażenia w odległych narządach (zatokach szczękowych, wątrobie, układzie krążenia, itp.). Zaatakowane przez bakterie serce może zostać doszczętnie zniszczone i chociaż trudno w to uwierzyć pierwotną przyczyną stanu wymagającego przeszczepu bywa brak higieny stomatologicznej! Oczywiście, potrzeba na to ogromnego zaniedbania, sporo czasu i zazwyczaj zaburzenia odporności, ale, niestety, tak się zdarza.

Paradontozę trzeba więc leczyć na każdym etapie choroby. Pomocna jest przede wszystkim biostymulacja, która skutecznie łagodzi dolegliwości, likwiduje ogniska bakteryjne i tym samym leczy zaatakowane tkanki. Periodontolog często aplikuje też antybiotyki i zaleca konsultację u internisty. Bywa bowiem tak, że nie poddająca się leczeniu parodontoza jest objawem innego problemu zdrowotnego, np. cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, problemów krążeniowych czy stanu zapalnego w organizmie. Podstawowe badania, które powinien zlecić lekarz pierwszego kontaktu to morfologia z rozmazem i kontrola poziomu cukru.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Kłopoty z paradontozą nie kończą się w momencie wysunięcia zęba. Pomijając, że brak uzębienia jest poważnym defektem kosmetycznym to nasze dziąsła narażone są na stany zapalne dziąseł. Uniemożliwiają one jakąkolwiek protetykę.

Zapaleniu przyzębia może towarzyszyć wysoka gorączka, silny ból oraz bardzo niebezpieczna dla naszego organizmu odogniskowe zakażenie w odległych narządach.

Paradontozę należy leczyć na każdym etapie. Wypadnięcie zębów wcale nie jest końcem choroby.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jeśli paradontoza zaczęła się rozwijać, to oprócz skalingu niezbędne mogą okazać się także inne metody leczenia. Gdy choroba nie jest jeszcze mocno zaawansowana lekarz może zalecić biostymulację. Likwiduje ona ból i stan zapalny, ponadto przyspiesza regeneracje tkanek. Zabieg polega naświetlaniu dziąseł laserem - wiązką promieni o niewielkiej mocy. Wykonuje się kilka zabiegów, w zależności od potrzeby.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Pod protezą czy w okolicach implantów infekcja będzie się toczyć, mogą nawet rozpocząć się procesy gnilne. I "pusta szczęka" wciąż stanowi realne zagrożenie. Zdrowotne.

26.02.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Paradontoza to choroba przyzębia, a nie samych zębów. Nawet jeśli dojdzie do utraty zębów w wyniku powikłań i uszkodzenia kości, to w dalszym ciągu patologiczne procesy wpływają na stan dziąseł. Stany zapalne i uszkodzenia tych tkanek mogą być problematyczne przy potencjalnych zabiegach protetycznych lub implantacyjnych i doprowadzić do ich komplikacji oraz niepowodzenia. Dlatego też wszystkie tkanki powinny być wyleczone.