Ciężki tornister dziecka wykrzywia kręgosłup

prawda czy wykręcanie się od noszenia ważnych podręczników ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zazwyczaj dzieci są narażone na wady postawy, do których zaliczmy: boczne skrzywienia kręgosłupa, czyli skoliozę, zmiany przeciążeniowe w stawach kolanowych, kręgosłupa, skokowych.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Boczne skrzywienia kręgosłupa, zmiany w stawach kolanowych czy skokowych - to wszystko grozi uczniom, którzy noszą za ciężkie plecaki. Jak mówi ortopeda, dr Jacek Redko w rozmowie z reporterką RMF FM zmiany zwyrodnieniowe mogą się pogłębiać i dawać większe dolegliwości w dorosłym życiu. "U pacjentów zazwyczaj stwierdzamy bóle kręgosłupa" - wyjaśnia.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Ciężkie tornistry to duży problem wśród polskich dzieci. Noszenie ich na plecach powoduje wady postawy, które później przeradzają się w skrzywienia kręgosłupa. Czynnik działający w dzieciństwie, a bóle dokuczają potem przez resztę życia.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Według statystyk, na skrzywienie boczne kręgosłupa, tzw. skoliozę, cierpi około 15 procent uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Główne przyczyny to zbyt długie siedzenie (zarówno w szkolnych ławkach, jak i przed komputerem czy telewizorem) oraz noszenie ciężkich teczek. Ortopedzi podkreślają, że dziecko do III-IV klasy nie powinno w ogóle nosić żadnych ciężarów.

30.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
potwierdzam

Jedną z głównych przyczyn skoliozy lub pogłębienia lordozy i kifozy u dzieci, jest właśnie przeciążony plecak/tornister. Również noszenie plecaka na jedno ramię może skutkować bocznym skrzywieniem kręgosłupa.

31.12.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
riposta

Jest to prawda ale jeśli dzieci by więcej się ruszały po szkole nie było by tego problemu. Kiedyś plecaki były dużo cięższe, teraz jest to materiał i pianka kiedyś ciężka skóra czy cokolwiek to było. Już pomijając Liceum, ale w podstawówce i gimnazjum nie ma się mało czasu po szkole i nie trzeba go całego spędzać nad książkami, problem tkwi w dzisiejszych pokoleniach.

2.01.2013 przez Anna - Student medycyny: studentka
potwierdzam

Nie tylko wykrzywia, ale też prowadzi do permanentnego obniżenia przestrzeni międzykręgowych przez spłaszczenie krążków międzykręgowych.

5.04.2013 przez Agata - Inny: mgr. Fizjoterapii
potwierdzam

Oczywiście, że tak. Zbyt duże obciążenie i POPULARNY WŚRÓD DZISIEJSZYCH DZIECIAKÓW BRAK RUCHU, powoduje duże zmiany w układzie szkieletowo-mięśniowym. Co za tym idzie - wady postawy a następnie cudnie wykrzywiony kręgosłup na zdjęciu RTG.