dżemki w ciągu dnia są zdrowe

czy to tylko strata czasu dla leniwych ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

- Jest to zdecydowanie najbardziej efektywny odpoczynek. Aby się zdrzemnąć potrzebujesz jedynie 20 minut. Nawet gdy padasz z nóg po całym dniu ciężkiej pracy, tak krótki sen da Ci wielkiego „kopa” i energię na kolejne kilka godzin pracy. Będziesz mógł znacznie lepiej się skoncentrować, a Twoje zmysły się wyostrzą.

- Zostało naukowo dowiedzione, iż regularne drzemanie znacznie obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organiźmie, a co za tym idzie mamy dużo lepsze samopoczucie w ciągu całego dnia. Odkąd zacząłem stosować drzemki, dużo mniej się denerwuję, a dużo częściej jestem radosny i pełny pozytywnej energii. Więcej na temat pozbywania się stresu przeczytasz w artykule: Szybkie pozbywanie się stresu.

- Jeśli jesteś w trakcie nauki do egzaminu, drzemki świetnie wpłyną na działanie Twojej pamięci i procesów zapamiętywania. Podczas snu dochodzi do konsolidacji śladów pamięciowych, więc to, czego się już nauczyłeś zostanie silnie utrwalone w mózgu. A sprawność umysłowa odzyskana podczas takiego odpoczynku sprawi, że dużo łatwiej przyjdzie Ci przyswajanie materiału już po drzemce.

- Drzemki w ciągu dnia mają zbawienny wpływ na zdrowie. Poza obniżaniem poziomu kortyzolu o czym już wspomniałem wcześniej (stres jest powodem wielu chorób), krótki odpoczynek w ciągu dnia zmniejsza ryzyko zawału, udaru, czy zachorowania na cukrzycę. Dodatkowo drzemka może być użyta jako substytut środków takich jak kawa czy napoje energetyczne, które również dają energię, jednak mają desktrukcyjny wpływ na zdrowie.

- Wbrew temu co niektórzy sądzą, drzemka zdecydowanie nie wpływa źle na sen w nocy. Wręcz przeciwnie, pozwalają się później jeszcze lepiej wyspać. Warto tylko pamiętać, aby nie drzemać na 3 godziny przed pójściem spać.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W dzisiejszym czasach krótka drzemka jest uważana za najlepszy sposób na szybką i skuteczną regenerację sił. Zresztą nie tylko w dzisiejszych czasach, bo korzyści z niej czerpano już dawniej- Napoleon, Da Vinci, A. Einstein, T. Edison, J.D. Rockefeller oraz wiele innych wielkich umysłów świata zawdzięcza swoją sprawność umysłową drzemce w ciągu dnia.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zależy od potrzeb organizmu, jeżeli jest się bardzo zmęczonym to lepiej zdrzemnąć się 20min. niż wypijać litrami kawę. Dla najlepszych efetów nie powinna trwać dłużej niż 1,5godziny.

4.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Jeśli nie zaburzają dobowego rytmu czuwania i snu to są zdrowe. Pomagają zregenerować utracone siły, w krótkim czasie, bo nawet 10-15 minut drzemki potrafi postawić człowieka na nogi. Nie należy jednak polegiwać zbyt długo w ciągu dnia, gdyż spowoduje to trudności w zaśnięciu podczas nocy. I piszmy "drzemka", jeśli mówimy o spaniu. :)

22.02.2013 przez brak danych - Inny: takie tam
obalam

Sen jest bardzo ważnym elementem zdrowego trybu życia. Bezsenność już uznaje się za chorobę. U osób z bezsennością drzemki dzienne pogłębiają chorobę, u osób zdrowych drzemki są wskazane.

21.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jak długo powinna trwać drzemka

1. 2-5 minut - wyjątkowo efektywna aby wyeliminować senność

2. 5-20 minut - poprawia koncentracje, żywotność, sprawność uczenia się i sprawność fizyczna

3. 20 minut - dodatkowo poprawia sprawność mięśni. Ponadto usuwa zbędne informacje z mózgu co poprawia pamięć długoterminową

4. 50-90 minut - poprawia zdolności percepcyjne, ponadto poprawia stan kości i mięśn