aspiryna powoduje astmę

fakt czy mit

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Tak jest to tzw astma aspirynowa.

Mechanizm powstawania astmy aspirynowej nie został w pełni wyjaśniony. Istnieje wiele hipotez, np. hipoteza Szczeklika i Gryglewskiego z 1975 roku, która zakłada, że jest to związane z hamowaniem enzymu cyklooksygenazy; poszerzona w 1988 o teorię przewlekłej infekcji wirusowej aktywującej limfocyty T. Istotną rolę w patomechanizmie przypisuje się też PGE2 i leukotrienom.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Astma aspirynowa objawia się ostrym nieżytem nosa, przewlekłym zapaleniem zatok, upośledzeniem węchu. Może również prowadzić do obrzęku warg, języka i krtani. Skutkiem choroby przewlekłej bywa zgrubienie ścianek oskrzeli, a nawet zwłóknienie fragmentów tkanki płucnej – pisze Interia.pl.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jest to szczególna postać astmy cechująca się nadwrażliwością na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Może objawiać się pokrzywką a nawet zagrażającą życiu dusznością.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Astma aspirynowa jest szczególną postacią astmy. Podstawową jej cechą jest nadwrażliwość na aspirynę (kwas acetylosalicylowy) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (oznaczane często skrótem NLPZ). Po przyjęciu tabletki leku dochodzi do gwałtownych, niekiedy zagrażających życiu napadów duszności.

15.02.2013 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Astma aspirynowa to jednostka chorobowa o obrazie klinicznym charakterystycznym dla astmy, któremu towarzyszy nadwrażliwość na aspirynę lub inne leki z grypy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jeśli osoba zauważy u siebie takie objawy jak nieżyt nosa z wodnistymi katarami, upośledzenie węchu, duszność, przewlekłe zapalenie zatok oraz łzawienie, kichanie, blokada nosa, bóle okolicy czoła i uszu, ucisk w klatce piersiowej, kaszel, świsty podczas przyjmowania aspiryny to może podejrzewać, że wystąpiła u niego astma aspirynowa i należy niezwłocznie udać się do lekarza.

9.04.2013 przez Maria Matula - Student medycyny: CM UJ
obalam

Aspiryna rozszerza oskrzela blokując COX-1, nie może więc jej powodować (astma to zwężenie oskrzeli). Źródło: "Fizjologia człowieka" S. Konturek

13.05.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
potwierdzam

Aspiryna chroni przed zakrzepami w żyłach i udarem – to wiadomo. Jednak nie każdy wie, że zażywanie tego popularnego leku może skończyć się bardzo nieprzyjemną reakcją alergiczną organizmu. tzw Astmą aspirynową objawia się ostrym nieżytem nosa, przewlekłym zapaleniem zatok, upośledzeniem węchu. Może również prowadzić do obrzęku warg, języka i krtani. Skutkiem choroby przewlekłej bywa zgrubienie ścianek oskrzeli, a nawet zwłóknienie fragmentów tkanki płucnej

21.02.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

tak jeżeli ktoś jest nadwrażliwy na aspirynę może wystąpić u niego tzn astma aspirynowa

12.03.2014 przez monika - Student medycyny: medycyna
potwierdzam

Aspiryna powoduje astmę aspirynową, ale tylko u osób uczulonych na aspirynę.