Kobiety w ciąży nie mogą latać samolotem

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Podróże w pierwszym trymestrze ciąży są odradzane, gdyż w tym okresie ciąża jest najbardziej zagrożona. Najlepiej, aby wyjazd odbył się w drugim trymestrze, wtedy kobiety czują się najlepiej. Z kolei podróże w trzecim trymestrze są o tyle niekomfortowe, przyszła mama szybciej się męczy i odczuwa dyskomfort, istnieje też ryzyko wcześniejszych narodzin.

Ze względu na przedwczesny poród oraz na nadciśnienie u kobiety lekarze zazwyczaj odradzają podróży samolotem od 32. tygodnia ciąży i zakazują podróży podczas ostatnich czterech tygodni. Znaczne różnice ciśnień nie najlepiej wpływają na płód.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

W przypadku ciąży, zarówno dla kobiety jak i maleństwa, najlepszym okresem na podróżowanie jest drugi trymestr. Wtedy ustępuje większość dolegliwości jak wymioty i nudności, wzrasta ilość energii, poprawia się samopoczucie, a brzuszek nie jest jeszcze taki duży. Kobiety w ciąży powinny na siebie szczególnie uważać, jednak nie ma przeciwwskazań do odbywania podróży samolotem.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Pod względem rozwoju ciąży najbardziej korzystny okres do podróży samolotem jest między 14. a 27. tygodniem. Przed 14. tygodniem lepiej nie narażać dziecko na promieniowanie elektromagnetyczne, które wysyłają urządzenia na lotnisku. Po 27.tygodniu podróż samolotem może spowodować przedwczesny poród, także nie zaleca się już wtedy latania.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Tak, ale większość linii lotniczych stawia warunki. Nie mniej jednak przed podróżą zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

15.02.2013 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań aby kobieta w ciąży nie mogła latać samolotem. Nie zaleca się jedynie podróży lotniczych w pierwszym trymestrze ciąży.

27.04.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
obalam

Latanie w ciąży nie stanowi problemu. Podobnie jak podróż pociągiem, czy samochodem. Przy założeniu jednak, że trzymamy się pewnych ogólnych zasad i postępujemy zgodnie z wymogami przewoźnika. Ten w większości wypadków nie zaleca podróżowania samolotem kobietom po 34-36 tygodniu ciąży. Przede wszystkim ze względu na możliwość rozpoczęcia się akcji porodowej w tracie lotu.