Dzieci nie mogą używać tej samej pasty do zębów co dorośli

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jeśli chodzi o pasty, to te zwykłe, przeznaczone dla dorosłych, mają w składzie dosyć dużo fluoru, który najmłodszym może zaszkodzić. Budowa ich uzębienia i zapotrzebowanie na fluor jest odmienne. "Dorosła" pasta może spowodować u dzieci plamy na szkliwie, a nawet zatrucia. Szczególnie, że część pasty przy myciu nieświadomie połykamy.

Podobnie zresztą jest ze szczoteczkami dla dorosłych. Nie powinniśmy zbyt wcześnie ich podsuwać dzieciom ze względu na to, że ich rozmiary uniemożliwiają precyzyjne szczotkowanie i mogą podrażniać dziąsła. Czas na pierwszą szczoteczkę do zębów przychodzi mniej więcej w pierwsze urodziny malucha. Powinna ona być z bardzo miękkiego włosia.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Obecnie na rynku jest wiele past do zębów dla dzieci dostosowanych do wieku dziecka. Na pewno nie należy podawać dziecku pasty do zębów dla dorosłych. Nawet w małych ilościach, ze względu na zbyt dużą zawartość fluoru.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dzieci często połykają pastę do zębów, także jej skład musi być taki, żeby nie zaszkodzić dziecku.Najważniejsze jest, aby używać pasty bez fluoru (fluor może działać alergicznie, jest niewskazany dla dzieci do 7 roku życia).

12.02.2013 przez Sandra Grzelak - Inny: mgr inż. tech.chem., asystentka stomatologiczna
potwierdzam

Oczywiście, że nie mogą. Dawka dzienna fluoru dla dzieci jest niższa niż dla dorosłych.