Aparaty ortodontyczne należy zakładać w młodości, później nie ma to już sensu

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wbrew pozorom w przypadku aparatów ortodontycznych nie istnieje górna granica wieku. Ostatnio decydują się na niego nawet seniorzy. Współczesne metody pozwalają na leczenie dorosłych. Leczenie najczęściej trwa od roku do trzech.

Należy się jednak liczyć z tym, że "dorosłe" zęby są bardziej uwapnione i wolniej poddają się formowaniu niż zęby dzieci. Z tego względu dorośli na efekt w postaci prostych zębów mogą poczekać trochę dłużej niż młodsi.

Jakich korzyści możemy oczekiwać w zamian za cierpliwość? Nowoczesne aparaty ortodontyczne mogą pomóc nam pozbyć się nieestetycznych szpary między zębami i wykrzywień, które id zawsze były źródłem kompleksów. Rozwiązują jednak nie tylko problemy estetyczne, ale też zdrowotne. Jeśli masz proste zęby, prawdopodobnie łatwiej ci utrzymać je w czystości, nie ścierasz ich podczas jedzenia, a resztki jedzenia nie dostają się w szczeliny. Jesteś też w stanie prawidłowo rozdrobnić pokarm, co ułatwia pracę przewodu pokarmowego.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Czy jest jakaś granica wieku, do której mona sobie zafundować aparat na zęby? Właściwie nie, coraz częściej do gabinetów lekarzy ortodontów trafiają nawet osoby 50+. Trzeba jednak zaznaczyć, że u osoby dorosłej leczenie trwa na ogół dłużej, niż u nastolatka. Wynika to z większego uwapnienia kości i mniejszej ich plastyczności. Więc regulacja położenia zębów przebiega wolniej i może – ale nie musi – być bardziej bolesne.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Aparaty ortodontyczne można zakładać niezależnie od wieku, jedynym warunkiem są wyleczone zęby, zdrowy stan błony śluzowej jamy ustnej oraz ogólny dobry stan zdrowia.

22.01.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Wiek zasadniczo w leczeniu ortodontycznym nie ma znaczenia, nie ma więc odgórnej granicy wieku. Zdarza się nawet, że pacjenci po 40 czy 50 roku życia decydują się na aparat. Terapia wad zgryzu nie przynosi żadnych skutków ubocznych, czasami (szczególnie na początku) występuje ból, spowodowany przesuwaniem się zębów. Warunkiem są natomiast wyleczone zęby, brak problemów z dziąsłami i ogólne dobre zdrowie pacjenta czy zażywane przez niego leki. W zależności od potrzeb i wymagań względem estetyki, pacjent ma teraz wiele opcji przy wyborze najlepszego modelu aparatu. W gabinetach pojawiły się m.in. systemy Invisalign, czyli zdejmowane, przezroczyste nakładki, które 1. prostują zęby bardzo precyzyjnie. 2. są praktycznie niewidoczne. 3. są wygodne i praktyczne, ponieważ do jedzenia lub w wyjątkowej sytuacji można je po prostu zdjąć i dokładnie umyć zęby. To powoduje, że nawet w grupie dorosłych pacjentów, wiele osób decyduje się na korektę uzębienia w późnym wieku.