Szczoteczki o twardym włosiu najlepiej nadają się do mycia zębów

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Najbardziej odpowiednia dla większości osób jest szczoteczka o twardości włosia określanym przez producentów jako "średnie" (ang. medium). W pewnym sensie jest to rozwiązanie kompromisowe. Dlaczego?

Szczoteczka o twardym włosiu co prawda najlepiej ze wszystkich czyści zęby, najlepiej radzi sobie z osadem, ale przy tym najczęściej podrażnia wrażliwsze z natury dziąsła. Miękkie szczoteczki natomiast łagodnie obchodzą się z dziąsłami, ale możemy mieć poczucie, że niedokładnie myją zęby. Praktyka pokazuje, że twarda szczoteczka okaże się optymalna tylko w przypadku niewielkiej grupy osób.

Krwawienie dziąseł czy ich zranienia są wskazaniem do zmiany szczoteczki na bardziej miękką. Osoby o nadwrażliwych dziąsłach powinny od razu sięgać po szczoteczki o miękkich włóknach (ang. soft). Dobrym rozwiązaniem może być także szczoteczka o włosiu mieszanym: miękkim po bokach i twardszym w środku.

Przy wyborze szczoteczki powinniśmy także zwrócić uwagę na jej budowę. Te elastyczne z główką wyginającą się w pewnej mierze pozwalają nam dokładniej dotrzeć do zakamarków jamy ustnej i są w stanie dopasować się do mytej powierzchni. Główka szczoteczki powinna być tak uformowana, by zwężała się na górze. Dzięki temu bez problemów i zbędnego szorowania po dziąsłach dotrzemy do ósemek i dalej położonych zębów.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Zacznijmy od podstawowego stwierdzenia: nie ma czegoś takiego jak najlepsza szczoteczka. Niezależnie od tego, ile kosztuje dany model, z czego jest zrobiony i jak bardzo reklamowany.

Dlaczego? Z prostego względu - szczoteczka do zębów zawsze powinna być dobrana pod potrzeby konkretnej osoby.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Twarde szczoteczki najlepiej ścierają nalot, ale również najbardziej podrażniają dziąsła, dlatego złotym środkiem są te o średniej twardości.