Jedzenie lodów zalecane jest w zapaleniu migdałków.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zalecenie jedzenia lodów po zabiegu usunięcia migdałków wywodzi się ze starej praktyki medycznej. Przypuszczam, że przydatność tego manewru dietetycznego wiąże się z faktem, iż pod wpływem zimnego pożywienia naczynia krwionośne na śluzówkach jamy ustnej w tym także w tzw. loży po usuniętych migdałkach ulegają obkurczeniu i w ten sposób organizm jest zabezpieczony przed krwawieniem z miejsca, z którego usunięto migdałki.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jedzenie lodów podczas zapalenia migdałków obniża temperaturę gardła czego bardzo nie lubią paciorkowce, wywołujące bakteryjne zapalenie migdałków podniebiennych.Dodatkowo zjedzenie porcji lodów zadziała lekko przeciwbólowo i złagodzi objawy choroby.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jeśli dziecko narzeka na ból i drapanie w gardle, lody na pewno mu nie zaszkodzą, a nawet mogą pomóc. Podziałają jak zimny okład na rozpalone czoło. Ból osłabnie, a drapanie na jakiś czas stanie się mniej dokuczliwe. Poza tym paciorkowce, wywołujące bakteryjne zapalenie migdałków podniebiennych, bardzo nie lubią zimna.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Porcja lodów może złagodzić ból gardła

15.02.2013 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Jak najbardziej laryngolodzy zalecają stosowanie lodów w przypadku zapalenia migdałków lub po ich usunięciu. W pierwszym przypadku obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie migdałków co prowadzi do szybszego ustąpienia stanu zapalnego. Zimno z lodów łagodzi również ból związany z zapaleniem. Natomiast w drugim przypadku oburzenie naczyń krwionośnych loży pooperacyjnej przez to zmniejsza ryzyko wystąpienia krwawienia.