Wyeliminowanie glutenu i kazeiny z diety u dzieci autystycznych poprawia ich funkcjonowanie.

Kolejna teoria na przyczynę zaburzeń u dzieci z chorobami ze spektrum autyzmu, tym razem winny jest gluten i kazeina. Jak dotąd nie poznana jest etiologia powstawania autyzmu, więc czy ma sens eksperymentowanie na własnym dziecku niesprawdzonymi terapiami?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

27.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Usunięcie z diety od razu na początku glutenu i mleka jest to bardzo uproszczony sposób postępowania, który może prowadzić do wielu pomyłek, jak również, że nie w każdym przypadku jest to słuszne posunięcie.

Skuteczność diety bezmlecznej i bezglutenowej w autyzmie nie wiąże się bezpośrednio z alergią na gluten i mleko. Interwencja ta została zaproponowana przez badaczy z uwagi na to, że u wielu dzieci dotkniętych autyzmem w przewodzie pokarmowym z glutenu i mleka tworzą się tak zwane opiaty, które jak morfina oddziałują na mózg. Są to tak zwane gliado – i kazomorfiny, mające psychoaktywne właściwości. Oczywiście, osoby znajdujące się pod wpływem takich substancji mają trudności w kojarzeniu i nauce i kontakt z nimi może być utrudniony, zatem eliminacja tych toksyn odgrywa ważną rolę w leczeniu.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Spory odsetek dzieci autystycznych nie toleruje glutenu i kazeiny.Wówczas system trawienny dziecka nie jest w stanie w pełni rozbić tych skomplikowanych białek które wówczas wnikają do krwi i wpływają na mózg podobnie jak opioidy – tj obniżają zdolność koncentracji i skutkują wycofaniem społecznym.Wyeliminowanie ich z diety poprawia w znacznym stopniu w wielu wypadkach funkcjonowanie dziecka.

Usunięcie zarówno glutenu jak i kazeiny z diety dziecka zapobiega takiej sytuacji i w niektórych wypadkach powoduje ogromne zmiany w zachowaniu. Niektórym dzieciom , jedynie z powodu zmiany diety została zmieniona diagnoza autyzmu. Rekomendujemy każdej rodzinie usunięcie glutenu i kazeiny z diety dziecka .

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

U dzieci z autyzmem z wyników badań często wynika, że dziecko jest zdrowe i nie przejawia żadnych reakcji alergicznych. Jednakże przyczyn ich specyficznych dolegliwości dzieci z autyzmem, mających związek z układem trawiennym nie da się łatwo potwierdzić standardowymi testami alergicznymi, badaniami z krwi bądź moczu. Niekiedy takie badania można wykonać w Niemczech lub USA. Bardzo często dopiero wprowadzenie zmian w żywieniu, ochronie zdrowia, suplementacji, pokazuje widoczne zmiany w funkcjonowaniu dzieci z autyzmem. Naukowcy badający zagadnienia nieprawidłowego trawienia białek przez osoby z autyzmem i tendencję do zachorowań na Candidę, zalecają dzieciom z autyzmem w zależności od schorzenia diety eliminacyjne(dietę pozbawioną glutenu, kazeiny lub cukru) lub diety rotacyjne

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Wykazano, że nie do końca strawione cząstki glutenu i kazeiny mogą przechodzić przez jelito do krwi i wywierać wpływ podobny do opiatów. Objawy autystyczne byłyby wówczas rezultatem takiego działania (Reichelt, 1981; Shattock et al, 1990).