Szpinaku nie mogą jeść osoby z kamicą nerek

jak wyżej

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ale uwaga, nie każdy może zajadać się szpinakiem bezkarnie. A to dlatego, że zawiera on dużo kwasu szczawiowego. Szpinak nie jest wskazany dla osób z chorymi nerkami lub dolegliwościami reumatycznymi. Nie mogą go jeść również cierpiący na dnę moczanową.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jest to prawda, ale tylko odnośnie jednego typu kamicy szczwianowej. Szpinak zawiera kwas szczawiowy, który razem z wapnie tworzy nierozpuszczalne złogi w nerkach.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W kamicy fosforanowej z diety powinien zniknąć szpinak.

26.12.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
potwierdzam

Szpinak jest bogaty w szczawiany, które powodują kamicę szczawianową. Jeśli osoby chorują na taką kamicę szczawianową zakazane jest spożywanie wszystkich produktów bogatych w szczawiany, ponieważ zaostrza to przebieg choroby. Inne produkty bogate w szczawiany:czekolada, kakao, szczaw, szpinak, rabarbar, agrest, suszone śliwki, rzepa, mocna herbata, pieprz prawdziwy

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wręcz przeciwnie można jej używać w profilaktyce kamicy nerkowej.

Rozpuszczanie kamieni odpowiednią dietą jest możliwe u chorych z kamicą moczanową. Kwas moczowy krystalizuje w niskich wartościach pH < 5,5. Leczenie polega na podwyższeniu odczynu moczu do pH 6,5-7,0. Pomogą leki zobojętniające mocz – preparaty zasadowych cytrynianów, sok pomarańczowy – podwyższa pH moczu, jest źródłem cytrynianów; zalecana jest dieta ubogopurynowa, czyli zmniejszenie spożycia pokarmów mięsnych, szczególnie podrobów, soi, jarzyn jak fasola, groch, szpinak, szparagi. Wówczas kamienie moczanowe mogą ulec rozpuszczeniu.