Ciąża jest przyczyną stwardnienia rozsianego

Prawda czy mit

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie wiadomo co jest przyczyną stwardnienia rozsianego. Kobiety chorujące na tę chorobę w ciąży czują się lepiej, mają mniej rzutów, jednak po porodzie ich częstotliwość wzrasta.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Przyczyny stwardnienia rozsianego. Stwardnienie rozsiane czyli Sclerosis multiplex (SM) to choroba o wciąż niewyjaśnionych do końca przyczynach. Stwardnienie rozsiane polega na niszczeniu osłonek mielinowych włókien nerwowych, co zakłóca przewodzenie impulsów nerwowych wywołując zaburzenia ruchu, widzenia, a nawet zmiany psychiczne. Istnieje wiele teorii próbujących tłumaczyć przyczyny stwardnienia rozsianego. Każda zwraca uwagę na powinien aspekt choroby, ale żadna jej do końca nie wyjaśnia.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Przyczyną nie jest ale może przyspieszyć pojawienie się SM, najwięcej rzutów ma miejsce w ciągu trzech pierwszych miesięcy po porodzie. Przyczyny tego zjawiska na razie nie zostały wyjaśnione.

26.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Ciąża nie jest przyczyną SM ale po ciąży mogą cześciej występować rzuty

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Aktualnie uważa się, iż stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy gospodarza zwalcza komórki własnego organizmu, w tym przypadku w tkance nerwowej. Mniej powszechny jest pogląd o neurodegeneracyjnym charakterze o niejasnym podłożu metabolicznym. Rozważa się również rolę zakażeń wirusowych (np. wirusem Epsteina-Barr) pewnych innych nieznanych czynników środowiskowych. Niektórzy wskazują również na znaczenie niedoboru witaminy D przede wszystkim w dzieciństwie. Najnowsze doniesienia wskazują również że przyczyną SM może być przewlekła mózgowo – rdzeniowa niewydolność żylna (CCSVI).