Niemowlęta robią jasną kupkę, bo piją dużo mleka

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

„Książkowe” złociście żółte kupy robią dzieci karmione piersią. Dzieci pijące mleko z butelki zapełniają pieluchy także innymi kolorami.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Kolor kupki niemowlaka bardzo zależy od tego co zje. Dzieci karmione piersią mają kał o kolorze żółtym, a już te karmione mieszankami mogą mieć nieco ciemniejsze.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Kupki niemowląt karmionych piersią

Inaczej wygląda stolec maluszków przystawianych do piersi, a inaczej tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Kupki po mleku mamy mają konsystencję gęstej śmietany, są luźne, czasami miewają grudki, występują w kolorze musztardowym, jasnożółtym, złocistym, pomarańczowym, czasem nawet seledynowym. Charakteryzuje je kwaśny zapach, a w zetknięciu z powietrzem zielenieją. Jeśli ich konsystencja jest bardzo rzadka, niemal całkowicie wsiąkają w pieluszkę, co jest całkiem naturalne. Początkowo niemowlaki oddają stolec po każdym karmieniu, a nawet częściej. Im dziecko starsze, tym na ogół rzadziej brudzi pieluszkę.

Kupki po mleku modyfikowanym

Dzieci karmione sztucznie robią zdecydowanie twardsze, bardziej zwarte kupki. Stolce mają kolor jasnobrązowy lub jasnożółty (jasny kolor to wynik znacznej zawartości kazeiny w mleku), a ich zapach bywa nieco zgniły. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się rzadziej niż te karmione piersią, mogą mieć też problemy z zaparciami. Radą na to może być zmiana mleka modyfikowanego na inne, hipoalergiczne lub z probiotykami (tylko w porozumieniu z pediatrą, nigdy na własną rękę). Jeśli nadal występują kłopoty, lekarz może stwierdzić np. alergię na białko mleka krowiego i zalecić podawanie dziecku mleka sojowego lub innych mieszanek.

26.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Kiedy maluszki zaczynają jeść mleko mamy lub mieszanką ich kupka się zmienia. Najpierw występuje tak zwany stolec przejściowy, w kolorze od zielonkawo-czarnego aż po musztardowo żółty, może zawierać pasma śluzu i niestrawionego pokarmu. Zmienia się też konsystencja z kleistej po luźną, grudkowatą.

Jeśli dzieci są karmione mlekiem z piersi to zawartość pieluszki będzie miała jaśniejszy kolor, żółtawo-musztardowy, "słodkawy" zapach i konsystencję luźnej papki z grudkami. Na kolor i konsystencję ma wpływ to co je mama, jeśli jednak dziecka nie boli brzuszek i nie ma problemów z robieniem kupki, a spożywane pokarmy są zdrowe, to nie ma potrzeby zmieniania diety. Noworodki karmione piersią często robią kupkę podczas samego jedzenia lub zaraz po. Nie należy przerywać karmienia dlatego, że jest kupka w pieluszce. Jeśli chcemy zmienić pieluszkę zaraz po zakończeniu karmienia trzeba robić to bardzo delikatnie albo odczekać jakiś czas, gdyż malutkie dzieci mogą ulać to co zjdały.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Bardziej wskazuje to na zaburzenie sprzęgania kwasów żółciowych.

Kał zwykle szarawy, przypominający glinę, oznacza problemy z wątrobą, a dokładniej jakieś nieprawidłowości związane z wydalaniem żółci. Często odbarwienie kału jest połączone z nienaturalnym kolorem moczu (robi się wyraźnie ciemniejszy). Może też, chociaż wcale nie musi, wystąpić zażółcenie cery czy swędzenie skóry na dużej powierzchni.