Trzymanie moczu

Czy trzymanie moczu jest niezdrowe ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

25.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Trzymanie moczu jest nie zdrowe , ponieważ rozciąga się mocno pęcherz co powoduje mocny ból pęcherza moczowego.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Trzymanie moczu może doprowadzić do przerostu zwieracza i późniejszych problemów z mikcją.

Źródło: Urologia - podręcznik dla studentów medycyny Andrzej Borkowski

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zbyt długie trzymanie moczu może powodować uszkodzenie dróg moczowych, na przykład pęcherza moczowego, moczowodów a nawet nerek. Może też wystąpić stan zapalny dróg moczowych. Wstrzymanie moczu powoduje również przetrzymanie bakterii i innych szkodliwych zawartości, przez co właśnie łatwo dochodzi na zapaleń.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Nigdy nie zwlekaj z pójściem do toalety - wstrzymywany mocz gromadzi się w pęcherzu, stanowiąc pożywkę dla bakterii.

26.12.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
potwierdzam

Trzymanie moczu jest bardzo niezdrowe, ponieważ mocz to idealne środowisku dla rozwoju bakterii. W układzie moczowym znajduje się dużo bakterii, które w prawidłowych warunkach podczas oddawania moczu, są wydalane. Jednak zastój moczu wpływa bardzo niekorzystnie, ponieważ układ nie pozbywa się bakterii a w dodatku drobnoustroje mnoża się bardzo szybko, przez co mogą wędrować w górę układu moczowego do pęcherza moczowego, wtedy najczęście wywołują zapalenia , ponieważ w prawidłowych warunkach mocz w pęcherzu jest jałowy (bez bakterii). Bakterie mogą wedrowac jeszcze dalej do moczowodów, a nimi prosto do nerek i wywłowywać odmiedniczkowe zapalenie nerek (najczęściej wywołanie przez zakażenia E. coli, która jest bogato reprezentowana w układzie pokarmowym, zwłaszcza w jelicie grubym. U kobiet cewka moczowa jest w bliskim sąsiedztwie ujścia układu pokarmowego, dlatego też kobiety mają większe ryzyko zakażenia układu moczowego oraz chorują częściej niż mężczyzni). Zakażenia układu moczowego nierzadko prowadzą do urosepsy czyli posocznicy moczowej. Dlatego zatrymywania moczu i rzadkie oddawanie tego płynu może mieć bardzo poważne negatywne konsekwencje dla całego układu moczowego , a także dla całego organizmu.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Często nam się zdarza, że znajdujemy się w sytuacji, kiedy skorzystanie z toalety jest niemożliwe. Bagatelizując tę sytuację i decydując się na wstrzymywanie moczu skutki, jakie możemy przez to wywołać potrafią być często nieodwracalne. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje i nie nastąpią od razu gwałtowne zmiany, jeśli zdarzy nam się to raz przez kilkanaście minut, jeśli jednak taka sytuacja powtarza się często, albo wstrzymywanie moczu trwa bardzo długo, w konsekwencji może dojść nawet do trwałych uszkodzeń pęcherza i układu moczowego w ogóle. Kiedy praktykuje się wstrzymywanie moczu skutki wiążą się głównie z bakteryjnymi infekcjami, a także z uszkodzeniem ośrodka czucia w pęcherzu. Może dochodzić do sytuacji, że pęcherz nie będzie do końca opróżniany, a zalęgający mocz stanie się siedliskiem bakterii. Praktykując wstrzymywanie moczu skutki bywają trudne do usunięcia, a wszelkie infekcje układu moczowego należą do bardzo bolesnych, dlatego jest to problem, któremu warto poświecić więcej uwagi.

28.09.2013 przez domi kr - Pielęgniarka: gastroenterology
potwierdzam

TAK. MOCZ zatrzymywany w drogach moczowych sprzyja nagromadzeniu się bakterii- co za tym idzie otwierają się wrota do infekcji.

Pielęgniarstwo internistyczne= ZOZULIŃSKA, ZIÓŁKIEWIECZ"

13.01.2015 przez Katarzyna Lewandowska
potwierdzam

Tak. To sprzyja nagromadzeniu się bakterii, a co za tym idzie zapaleniu dróg moczowych