Oparzenie pokrzywami zapobiega chorobom

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zbyt ogólnikowy mit, żeby potwierdzić, bo niby jakim chorobom zapobiega, wszystkim? Jedyne rzekomo lecznicze działanie oparzenia pokrzywą przypisuje się przy chorobach reumatycznych.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

za sprawą włosków parzących umiejscowionych na liściach, które nawet przy delikatnym muśnięciu wstrzykują pod skórę podobne do jadu węży lub pszczół toksalbuminy oraz histaminy i kwas mrówkowy a te związki nie mają właściwości leczniczych

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Reakcję tę powoduje zawarty w pokrywających roślinę parzydełkach żrący kwasy mrówkowy i histaminy. „Poparzenia” choć nieprzyjemne, po krótkim czasie same znikają, są całkowicie nieszkodliwe – a w niektórych przypadkach nawet korzystne dla zdrowia.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Napar ten stosuje się też w leczeniu choroby popromiennej, kamicy nerkowej, w chorobach wyniszczających ustrój, no i oczywiście w schorzeniach gośćcowych.

22.04.2015 przez Robert Anu - Fitoterapeuta
potwierdzam

Wiadomo, że w miejscu poparzenia dochodzi do pojawienia się prozapalnej histaminy.

Według mnie organizm dostaje sygnał o pojawieniu się nieprawidłowości i wysyła tam siły obronne itp. Prawdopodobnie dochodzi wtedy do samoleczenia okolic poparzenia.

A pani z góry? Prosze sie zainteresowac tematem głebiej a potem obalac. Nie podała pani kompletnie żadnych argumentów.

4.07.2015 przez Aleksander Portnoy - Student: Patologia sądowa
potwierdzam

Istnieje pewne podobieństwo pomiędzy oparzeniami pokrzywą a stawianiem baniek (które swoją drogą również w opinii pacjentów ma mało 'powagi'). Pokrzywa (podobnie jak bańki) podrażnia receptory nerwowe powodując reakcję organizmu, który dostaje sygnał o konieczności pobudzenia układu odpornościowego.