Kawa i herbata mają działanie odwadniające na organizm!

No właśnie, jak to jest naprawdę?

Próby weryfikacji mitu (17)

30.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Herbata nawadnia tak samo jak woda i oprócz tego działa przeciwzawałowo i przeciwnowotworowo.

1.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Miałem kiedyś pewne doświadczenie gdy po wypiciu dużej ilości mocnej herbaty poczułem suchość w ustach i chciało mi się jeszcze bardziej pić. To mogłoby potwierdzać mit. Jednak ze względu na ściągające i wysuszające działanie taniny niektórzy po herbacie odczuwają właśnie suchość w ustach i bardziej chce im się pić. Naukowcy udowodnili jednak w wielu badaniach, że oba napoje nie odwadniają. Na potwierdzenie dołączam jeden z tych artykułów.

21.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Odkrycie naukowców z Royal College of London dowodzi, że herbata ma zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przeczy bowiem powszechnej opinii, że herbata odwadnia organizm. Wręcz przeciwnie. Eksperci ds. żywienia twierdzą, że herbata nie tylko dostarcza organizmowi wody, ale i również chroni przed chorobami serca i niektórymi nowotworami. Wyniki badań publikuje w ostatnim numerze European Journal of Clinical Nutrition.

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Praktycznie rzecz biorąc, napoje zawierające kofeinę, słodzone, napoje alkoholowe zawierają chemikalia (lub wywołują reakcje chemiczne), które wymagają dużej ilości płynu, aby je właściwie przetworzyć i przefiltrować. W rezultacie, wielu ekspertów sugeruje, że napoje inne niż woda mogą w rzeczywistości zmniejszyć poziom wody w organizmie. "Mogą one faktycznie spowodować odwodnienie organizmu," mówi Haas. Na przykład, mówi Vasey, napoje takie jak kawa, czarna herbata i kakao zawierają bardzo dużo puryn - toksyn, które muszą być rozcieńczone w dużej ilości wody, aby mogły być usunięte z organizmu.

23.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Alkaloidy purynowe zawarte w kawie, herbacie takie jak kofeina, teofilina, teobromina - działają moczopędnie.

xródło:

1. http://www.punktzdrowia.pl/zdrowie/właściwości-biologiczne-kofeiny

2. Farmakologia i Toksykologia, E. Mutschler

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Aby stracić więcej wody, niż zawartość filiżanki kawy czy herbaty, trzeba byłoby ogromnych dawek kofeiny. Nawet wypijając bardzo mocną kawę, jest to trudne do wykonania, wręcz nieosiągalne! Może wypijając mocną herbatę czy kawę, nie nawodnimy swojego organizmu, ale na pewno się nie odwodnimy.

25.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Kawa i herbata zawierają kofeinę, która jest diuretykiem średniej mocy, jednak nie odwadniają ciała tak mocno, jak niegdyś uważano.

28.10.2012 przez Magdalena Ossowska - Student: ochrona środowiska
obalam

Myślę, że dawno padłabym trupem gdyby to była prawda :) Piję tylko herbatę plus jedna kawa dziennie, a wszystko u mnie działa bardzo dobrze - nerki wręcz wzorowo. Więc, bazując na własnych doświadczeniach, mogę stwierdzić, że organizm dobrze radzi sobie z odzyskiem wody z herbaty. Co do kawy nie jestem pewna.

8.11.2012 przez Monika Ligęska - Inny: dietetyk
potwierdzam

Kofeina i teina zawarta w kawie, herbacie czarnej hamuje działanie hormonów zatrzymujacych wodę w organizmie.

12.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

szklanka wody , herbaty i kawy nawadnia organizm tak samo . Nie mają żadnych składników odwadniających .

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Kawa ani herbata nie powodują odwodnienia organizmu.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Prawda, alkaloidy teofiliny, teobrominy, kofeina działają moczopędnie - Farmakologia , Korbut

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Kawa działa moczopędnie, co do herbaty zdania są podzielone.

27.11.2012 przez Malwina Dykier - Inny: biotechnolog/farmaceuta
potwierdzam

To prawda, jeśli spożywane są w dużych ilościach. Właściwości diuretyczne przypisywane są zawartej w kawie i herbacie kofeinie.

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Tu zdania się podzielone jedni mówią ze kofeina odwadnia drudzy ze tylko na początku a nast organizm potrafi sobie z tym poradzić. Tak samo z herbatą

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Napoje takie jak kawa, czarna herbata i kakao zawierają bardzo dużo puryn - toksyn, które muszą być rozcieńczone w dużej ilości wody, aby mogły być usunięte z organizmu. Sztucznie słodzone napoje także „podrzucają” organizmowi toksyny. Cukier i kawa tworzą kwaśne środowisko co dodatkowo utrudnia pracę nerek, które muszą pozbyć się nadmiaru kwasu.

10.01.2013 przez Nadii - Student: Dietetyka
riposta

Kawa i herbata pita raz góra dwa razy dziennie nie odwodni organizmu, ale są one moczopedne więc nalezy uzupełniac płyny po ich spozyciu.

17.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Doktor Musiał pisze, powołując się na podręcznik Farmakologii i Toksykologii , że alkaloidy purynowe zawarte w kawie, herbacie takie jak kofeina, teofilina, teobromina - działają moczopędnie. I jest to prawda. A przynajmniej zawsze była, ponieważ wynika to z mechanizmów działania wymienionych substancji. Ale mit dotyczy nie kofeiny, teofiliny i teobrominy, ale picia herbaty i kawy. Po pierwsze stężenia ww. substancji (potencjalnie moczopędnych) w herbacie i kawie, przy rozsądnym ich używaniu, są zbyt małe, aby taki efekt wywołać. A po drugie, w praktyce stosujemy je zawsze w roztworach wodnych, zatem niewielkie ich działanie moczopędne od razu jest niwelowane poprzez spożyty płyn. I właśnie ten mój skromny wywód znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych, które mówią, że ww. substancje spożywane wraz z herbatą i kawą człowieka nie odwadniają.

 Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11022872; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17921468; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15941885; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18715125; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19774754.