Przeciągi są szkodliwe

Robienie przeciągów szkodzi, może powodować przeziębienie, zapalenie uszów, gardła, ból karku, pleców.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Przeciąg to wiatr, więc jego działanie jest takie samo na dworze, jak w domu. Kiedyś ogrzanie mieszkania było trudniejsze, przeciąg szybko wychładza, więc starsi ludzie mają to jeszcze w pamięci. I to wszystko.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Kiedyś ogrzanie mieszkania było trudniejsze, przeciąg szybko wychładza, więc starsi ludzie mają to jeszcze w pamięci. I to wszystko.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Chciałam usłyszeć, że przeciągi nie są aż tak niebezpieczne, jak sądzono w XVII wieku, a dowiedziałam się, że współczesna medycyna w ogóle nie przykłada do nich wagi. Przeciąg to wiatr, więc jego działanie jest takie samo na dworze, jak w domu.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Otwieranie drzwi i okien skuteczniej niż mechaniczna wentylacja zapobiega chorobom zakaźnym, które przenoszą się poprzez powietrze drogą kropelkową - informuje serwis "EurekAlert". Badania przeprowadzone w ośmiu peruwiańskich szpitalach wykazały, że otwieranie okien i drzwi zapewnia dwukrotnie lepszą wentylację, niż w przypadku pomieszczeń wentylowanych mechanicznie - i 18 razy lepszą w porównaniu z pomieszczeniami o zamkniętych oknach i drzwiach. Badania, przeprowadzone pod kierunkiem Roda Escombe z Imperial College w Londynie porównywały przepływ powietrza w 70 naturalnie wentylowanych pomieszczeniach - miedzy innymi izolatkach, oddziałach dla chorych na gruźlicę, ambulatoriach poczekalniach i izbach przyjęć - z 12 mechanicznie wentylowanymi izolatkami dla osób z chorobami układu oddechowego, zbudowanymi po roku 2000. Nawet przy bardzo małej sile wiatru naturalna wentylacja przewyższała mechaniczną. Budynki zbudowane przed ponad 50 laty, o dużych oknach i wysoko umieszczonych sufitach były lepiej wentylowane niż współczesne budynki o mniejszych oknach i niższych sufitach. Na podstawie uzyskanych danych naukowcy obliczyli, że w mechanicznie wentylowanych pomieszczeniach 39 procent osób zaraziłoby się w ciągu doby od nieleczonych, chorych na gruźlicę osób. Natomiast w przypadku naturalnie wentylowanych współczesnych pomieszczeń z otwartymi drzwiami i oknami odsetek ten wyniósłby 33, a w budynkach zbudowanych przed rokiem 1950 - tylko 11 procent. Komentujący wyniki badań, Peter Wilson z University College w Londynie przyznał, że w krajach nie tak ciepłych jak Peru ciągłe wietrzenie nie jest łatwym rozwiązaniem, jednak także obecna praktyka powszechnej sztucznej wentylacji nie jest najwłaściwsza.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Nowoczesna medycyna odgrodziła się od nazewnictwa stosowanego jeszcze w XVII i XVIII wieku, stwarzając zupełnie nową terminologię. Dziewiętnastowieczna rewolucja przyrodnicza, wychodząc od tzw. patologii komórkowej, dała całkowicie nowy opis zależności chorobowych oraz specjalistyczne słownictwo. Nie ma w nim takich określeń, jak „przeciąg” czy tym bardziej „cug”. Wykształcony lekarz nie powie więc, że „przeciąg może człowieka pokręcić”, tylko zacznie wyjaśniać, jakie mogą być skutki nagłego ochłodzenia organizmu przez ostry strumień zimnego powietrza.

18.01.2013 przez Monika Adamiec - Inny: zainteresowana tematyką zdrowia
potwierdzam

Przeciąg może wywołać ból głowy (zatok) i pleców. Zależy to od wrażliwości danej osoby na przeciąg. U mnie przeciągi wywołują właśnie ból zatok.