Świecowanie uszu to cudowna metoda na wiele dolegliwości fizycznych i psychicznych.

Powoduje to wysysanie wosku z uszu, dzięki czemu przechodzi nam wiele dolegliwości i infekcji.

Próby weryfikacji mitu (7)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Niestety… jak wykazały specjalnie eksperymenty ta metoda jest kompletnie nieskuteczna NAWET w usuwaniu wosku z uszu, do tego może być szkodliwa i potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia. Ciśnienie powstające przy spalaniu tej świecy jest jednak za małe by usunąć wosk z uszu. Praktycznie nie powstaje żadne mierzalne ciśnienie.

http://mitynauki.pl/2012/10/18/poznajemy-pseudoterapie-swiecowanie-uszu/

26.12.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

To pseudoterapia, w dodatku może być niebezpieczna dla zdrowia. Więcej informacji w linku.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Zgodnie z wiedzą medyczną praktyka ta jest niebezpieczna i nie przynosi żadnych rezultatów. Twierdzenie, że zabieg usuwa woskowinę czy ma jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie nie ma oparcia w dowodach naukowych. Świecowanie uszu nie jest uznawane przez medycynę tradycyjną.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Świecowanie (konchowanie) uszu dobrze wpływa na udrażnianie zatok, nosa, uszu oraz na cały organizm. Pod wpływem wydzielanego przez świece ciepła uwalniają się blokady i tak np. znika uporczywy katar. Sesja świecowania uszu musi być jednak przeprowadzona przez doświadczoną osobę. Chcąc samemu robić sobie zabiegi, należy poznać tajniki ich wykonywania, dlatego też należałoby ukończyć kurs konchowania, który uczy jak się posługiwać świecami specjalnie do tego celu przygotowanymi. Tam też dowiemy się jakie kupować świece. Brak lub nadmiar niektórych składników zastosowanych w produkcji może uczulać. Świecowania uszu nie można też przeprowadzać za często.

http://www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/swiecowanie-uszu/3848/1/

Świecowanie uszu to metoda na zdrowie fizyczne i psychiczne. Tak przynajmniej twierdzą ci którzy oferują takie „medyczne” usługi.

Na czym to polega? Specjalna (pusta w środku) świeca jest umieszczana w uchu i podpalana. Rzekomo powoduje to wysysanie worku z uszu, dzięki czemu przechodzi nam wiele dolegliwości i infekcji.

Niestety… jak wykazały specjalnie eksperymenty ta metoda jest kompletnie nieskuteczna NAWET w usuwaniu wosku z uszu, do tego może być szkodliwa i potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia. Ciśnienie powstające przy spalaniu tej świecy jest jednak za małe by usunąć wosk z uszu. Praktycznie nie powstaje żadne mierzalne ciśnienie.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8849790

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Technika świecowania naprawdę nie ma nic wspólnego z medycyną. zabieg ten może być przyjemny i odprężający, o ile oczywiście wykonuje go specjalista, który nas przy tym nie poparzy. Człowiek leży sobie w gabinecie, w którym najpewniej ładnie pachnie kadzidło i gra relaksująca muzyka, a do tego wcześniej dowiedział się, że to wielowiekowa tradycyjna metoda, która w magiczny sposób leczy prawie wszystkie choroby. Część ludzi pozytywnie reaguje na takie sugestie i potem rzeczywiście lepiej się czuje. Jednak obiektywnie rzecz biorąc – jedyną korzyścią z czegoś takiego jest właśnie relaks.

27.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Moim zdaniem to cudowna okazja na zarobek dla tego co to robi i cudowna okazja dla pacjenta na pozbycie się gotówki, którą można by wydać w bardziej racjonalny sposób.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Jak wykazały specjalnie eksperymenty (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8849790) ta metoda jest kompletnie nieskuteczna NAWET w usuwaniu wosku z uszu, do tego może być szkodliwa i potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia. Ciśnienie powstające przy spalaniu tej świecy jest jednak za małe by usunąć wosk z uszu. Praktycznie nie powstaje żadne mierzalne ciśnienie.

6.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Jest to nieprawda. Cytuję Naszą Powyższa Pogromczynię, Panią Doktor Klaudię Ksepko: Jak wykazały specjalnie eksperymenty ta metoda jest kompletnie nieskuteczna NAWET w usuwaniu wosku z uszu, do tego może być szkodliwa i potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia. Ciśnienie powstające przy spalaniu tej świecy jest jednak za małe by usunąć wosk z uszu. Praktycznie nie powstaje żadne mierzalne ciśnienie.

Żadne badania naukowe nie potwierdziły, jakoby metoda ta pomagała w "wielu dolegliwościach fizycznych i psychicznych".

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8849790;  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14979962; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18707628; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17555144.