Ryzyko zakażenia HIV jest dużo mniejsze niż innymi chorbami wenerycznymi.

Po stosunku z osobą zarażoną np. HIV i rzeżączką prędzej złapiemy rzeżączkę niż HIV.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Ryzyko zakażenia HIV zależy od tego w jakiej fazie choroby jest osoba zarażona, czy stosuje leczenie antyretrowirusowe oraz jaki to jest rodzaj kontaktu seksualnego. Uśredniając podczas jednorazowego kontaktu seksualnego szansa zarażenia HIV wynosi 1-2%. Dla porównania ryzyko zakażenia rzeżączką podczas jednorazowego kontaktu dla mężczyzny wynosi 25% a dla kobiety aż 50%.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Zakaźność HIV jest mała w porównaniu z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zakaźność HIV jest mała w porównaniu z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak rzeżączka, zakażenia chlamydiami, kiła, czy wirusowe zapalenie wątroby typu B1. Ryzyko zakażenia – na przykład rzeżączką – wynosi dla mężczyzny od 22 do 25% w następstwie jednego kontaktu seksualnego, zaś aż 50% dla kobiety2. We wczesnych badaniach szacowano, iż ryzyko przeniesienia zakażenia HIV wynosi 1 na 100 – 200 kontaktów seksualnych3. Obecnie już wiadomo, iż zakaźność osoby seropozytywnej zależy od stadium zakażenia HIV i poziomu wiremii4 w jej organizmie5. Wysokość poziomu wiremii koreluje z częstością przenoszenia zakażenia na partnerów seksualnych – im wyższy jej poziom, tym większe ryzyko przeniesienia zakażenia na partnera lub partnerkę seksualną [m. in.: ]6. Krótko po zakażeniu, podczas ostrej infekcji HIV, kiedy poziom wiremii jest zwykle wysoki, ryzyko zakażenia jest ponad 10-krotnie wyższe7, niż w bezobjawowym stadium zakażenia8,9, wyższe jest także w stadium AIDS.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zakaźność HIV jest mała w porównaniu z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak rzeżączka, zakażenia chlamydiami, kiła, czy wirusowe zapalenie wątroby typu B1. Ryzyko zakażenia – na przykład rzeżączką – wynosi dla mężczyzny od 22 do 25% w następstwie jednego kontaktu seksualnego, zaś aż 50% dla kobiety2.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Zakaźność HIV jest mała w porównaniu z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

26.03.2013 przez Julia Stradomska - Student medycyny: Student medycyny?
potwierdzam

Ryzyko to jest mniejsze od ryzyka zarażenia się chlamydiami, HPV, rzeżączką, WZW B , świerzbem, wszami łonowymi czy kiłą przy stosunku z osobą zarażoną (mowa tu o stosunku waginalym, analnym między mężczyzną i kobietą i między dwoma mężczyznami). Ryzyko zarażenia się HIV podczas seksu oralnego jest minimalne ( 0,01% podczas bycia aktywną osobą przy seksie oralnym z mężczyzną).

Źródło: Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Warszawa: 2005