Połknięta guma do żucia sklei Twój żołądek!

Ile razy słyszałem w swoim życiu "nie połykaj gumy do żucia bo Ci się żołądek sklei";) A Wy? Co o tym myślicie?

Próby weryfikacji mitu (19)

30.09.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Jako osobo notorycznie połykająca gumę do żucia od kilkunastu już lat muszę stwierdzić, że przez ten czas nie miałem żadnych problemów żołądkowych z tym związanych, tak więc uważam, że mit ten jest jedynie mitem.

30.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Guma do żucia jest normalnym środkiem spożywczym i po dostaniu się do żołądka zostaje rozpuszczona przez sok żołądkowy.

1.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Obalam także z całą pewnością. Wiele połkniętych gum mam na swoim koncie;) W żołądku kwas solny i enzymy trawienne zrobią swoje:)

1.10.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
obalam

Sama łykałam gumy do żucia i jakoś mi żołądka nie skleiło. :)

1.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

obalam mit, kilka razy połknęłam już gumę w swoim życiu i nic się nie stało

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

chociaż układ pokarmowy nie trawi każdej gumy, bezpiecznie przechodzi ona przez układ pokarmowy i zostaje usunięta wraz ze stolcem. Gastrolodzy jedynie przestrzegają, że u bardzo małych dzieci zjedzona w naprawdę dużych ilościach mogłaby doprowadzić do niedrożności jelita. Jednak w ogóle dawanie maluchom gumy to kiepski pomysł.

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Skleić się raczej nie da rady, żołądek to worek z kilkoma dobrze wykształconymi mięśniami, ale taka guma ponieważ jest nie do strawienia będzie go pobudzać ostro, ale po jakimś czasie ( max kilkanaście h ) zostanie wydalona z kałem. Problemem mogą być duże kawałki gumy, które mogą powodować lekką niedrożność ppok.

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Najczęściej połknięta guma do żucia przedostaje się przez przewód pokarmowy nie dłużej niż inne rodzaje jedzenia. Jednak opuszcza go w praktycznie niezmienionej formie. Dzieje się tak, ponieważ żołądek ludzki nie jest w stanie trawić jednego z głównych składników tego typu produktów - poliizobutylenu.

25.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Guma jest zwykłym produktem spożywczym, który pod wpływem soku żołądkowego po prostu się rozpuszcza

12.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

guma nie sklei ścian żołądka i nie spowoduje żadnych późniejszych problemów , poza tym soki trawienne i enzymy nie rozłożą gumy , zostanie wydalona z organizmu .

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

nie skleja;-) organizm człowieka trawi produkty spożywcze, a niestrawione resztki ulejają wydaleniu

19.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Poczciwa balonówka składa się z włókna niestrawnego dla naszego organizmu, nie ma jednak możliwości, żeby utknęła w żołądku. Połknięta, pokonuje tę samą trasę co każdy inny rodzaj pożywienia: przechodzi przez przełyk do żołądka, stamtąd trafia do jelit i odbytu, aż w końcu jest wydalana ...

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Najczęściej połknięta guma do żucia przedostaje się przez przewód pokarmowy nie dłużej niż inne rodzaje jedzenia. Jednak opuszcza go w praktycznie niezmienionej formie

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Guma mimo ze jest nierozpuszczalna w ślinie może ulec strawieniu (rozłożeniu) pod wpływem mocnego działania kwasu żołądkowego. Nawet jeśli to nie nastąpi, guma ulegnie po prostu wydaleniu. Na sklejenie żołądka na szczęście nie ma szans ;)

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Guma się nigdy nie strawi w żołądku bo ma właściwości podobne do plastiku a nasze soki nie stawią plastiku. Nie zakleić żołądka ale zostanie wydalana z kałem

9.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

guma do żucia ma ok 1cm średnicy - jest za mała żeby skleić żołądek ;). Ponad to jest usuwana z organizmu w całości, bo nie jest trawiona.

Źródło potwierdzające przy micie "guma trawi się 7 lat"

13.12.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

przy połknięciu gumy, trafia ona jak wszystkie inne pokarmy do żołądka gdzie zostaje rozpuszczona przez soki żołądkowe. na pewno pojedyncze połknięcie gumy niczemu nie zaszkodzi

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Najczęściej połknięta guma do żucia przedostaje się przez przewód pokarmowy nie dłużej niż inne rodzaje jedzenia. Jednak opuszcza go w praktycznie niezmienionej formie.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nasz żołądek jest dużym mięśniowym workiem zawierającym duże ilości kwasu solnego. Dlatego sklejenie go gumom do żucia jest niemożliwe gdyż jeśli nie zostanie ona rozpuszczona przez soki żołądkowe to pod wpływem ruchów perystaltycznych opuści nasz organizm

19.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie ma takiej fizycznej możliwości, aby połknięta guma do żucia (lub kilka) „skleiła” nasz żołądek, zakładając, że nie przeszliśmy żadnych operacji żołądka, które zmieniłyby jego anatomię, ani nie mamy poważnych wad anatomicznych tego narządu.

Jako ciekawostkę przytoczę opis przypadku 16-letniego chłopca, który połykał namiętnie gumy (oraz włosy) i nie najlepiej się to dla niego skończyło [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19809981].