Zastrzał najlepiej leczyć okładami z moczu

Prawda czy mit

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Najskuteczniejsza metoda leczenia zastrzału to połączenie antybiotykoterapii i nacięcia chirurgicznego skóry w miejscu największej bolesności.

Źródło: Chirurgia t.1 - Noszczyk

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Objawami tego rodzaju zastrzału jest jednostronny obrzęk, bolesność w miejscu pojawienia się obrzęku oraz zaczerwienienie. Jeżeli nie podejmie się leczenie to z pozoru niegroźny zastrzał może przejść na okostną oraz kość. Leczenie zastrzału okołopaznokciowego jest niezwykle proste. Zainfekowany palec należy moczyć w gorącej wodzie z rozpuszczonym mydłem. Kolejnym etapem jest stosowanie okładów, aby odkazić miejsce zastrzału. Najlepsze są okłady z rivanolu. Po takich zabiegach zazwyczaj ból i opuchlizna mijają.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Niewielkie zastrzały nie wymagają leczenia, często wystarczą okłady np. z sody oczyszczonej. W przypadku zastrzałów ścięgnistych terapia antybiotykowa może okazać się niewystarczająca, w ostrzejszych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny przeprowadzany zwykle w znieczuleniu, polegający na nacięciu zmiany i założeniu sączków z opatrunkiem nasączonym antybiotykami. W przypadku zastrzału kostnego pacjenta poddaje się celowanej terapiiantybiotykowej oraz unieruchamia się palec. W niektórych przypadkach, gdy terapia nie zadziała i nie następuje odbudowa tkanki kostnej, konieczna może okazać się chirurgiczna resekcja części palca

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W przypadku zapalenia powierzchniowej tkanki skóry, wystarczy posmarować chore miejsce maścią antybiotykową. Jeśli natomiast stanem chorobowym objęte zostały głębsze warstwy skóry, ścięgna, okostna, a nawet kości ,pozostaje niestety zabieg chirurgiczny. Nie istnieją wiarygodne badania naukowe potwierdzające leczniczą skuteczność urynoterapii

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zastrzał jest to zakażenie drożdżakiem lub bakterią. Leczenie zastrzału zależy od tego z jakim rodzajem zastrzału mamy do czynienia. Zastrzał powstaje, gdy bakterie lub drożdżaki zainfekują otwartą ranę.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Nikt jeszcze nie udowodnił, że mocz posiada jakiekolwiek lecznicze właściwości.