AIDS to choroba głównie homoseksualistów

Prawda czy przesąd?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Według danych epidemiologicznych za rok 2011 aż 55%pacjentów u których wykryto zakażenie HIV podaje kontakty homoseksualne jako prawdopodobną drogę zarażenia. Biorąc pod uwagę, że osoby homoseksualne stanowią ok 2% społeczeństwa, to HIV jest ogromnym problemem właśnie tej grupy społecznej.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ludzie, 70% nosicieli wirusa HIV w naszym kraju to homo- i biseksualiści. Nie możemy zaprzeczyć, że AIDS to choroba gejów. Musimy to przyznać i stawić temu czoła.

— Działacz gejowski i lider organizacji The National Gay and Lesbian Task Force Matt Foreman[136]

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W polsce ponad 40% zakazonych HIV jest na skutek narkotyków dożylnych.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Amerykańskie Centrum Zapobiegania Chorób podało ostatnio, iż ryzyko zachorowania na HIV wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z innymi mężczyznami (MSM) jest aż 44 razy większe niż w przypadku mężczyzn heteroseksualnych i 40 razy większe niż w przypadku kobiet. W 2008 r. Matt Foreman, dyrektor wykonawczy National Gay and Lesbian Task Force, wiodącej organizacji homoseksualnej w USA przyznał, że zachowania homoseksualne obarczone są dużym ryzykiem zachorowania i szerzenia się wirusa HIV w Ameryce. Stwierdził, że 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV to geje i biseksualiści.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Homoseksualizm był historycznie łączony z AIDS ze względu na to, że początkowy rozwój epidemii miał miejsce wśród gejów. W rezultacie chorobę tę określano skrótem GRID (Gay-Related Immunodeficiency). Zarzuty tego typu spotyka się również współcześnie.