Stosując pigułki albo plastry antykoncepcyjne, od czasu do czasu trzeba robić przerwy

Podobno organizm musi się oczyścić.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Robienie miesięcznej przerwy po roku stosowania antykoncepcji hormonalnej było zalecane przy tabletkach starej generacji, gdy dawki hormonów były o wiele wyższe. Obecnie lekarze nie polecają fundowania organizmowi takiej huśtawki hormonalnej.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Fałsz. Dla zdrowia nie ma to żadnego znaczenia. Środki hormonalne można stosować nawet przez długie lata. Co kilka miesięcy powinnaś jednak zgłosić się do ginekologa. Raz na rok warto też wykonać badanie krwi i zmierzyć ciśnienie. Antykoncepcja hormonalna nie jest bowiem wskazana, jeśli masz podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia układu krzepnięcia lub za wysokie stężenie cukru. W niektórych przypadkach lekarz może zapisać pigułkę, ale musi być ona starannie dobrana (wtedy stosuje się środki jednoskładnikowe bez estrogenów, a jedynie z progesteronem).

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

To „oczyszczanie” organizmu pokutuje jak nie w kontekście krwawień, to gdzie indziej. W każdym 28-dniowym cyklu robi się przerwę (7 dni przerwy albo 4 tabletki bez substancji czynnych). Nie wykazano, żeby dodatkowe przerwy wykazywały jakikolwiek pozytywny efekt. Takie „okresowe” odstawianie pigułki to najprostsza droga do ciąży.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nowoczesne preparaty są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Obecne tabletki zawierają dużą mniejszą dawkę składników i często odradza się kobietom fundowanie swojemu organizmowi niepotrzebnej huśtawki hormonalnej. Jeśli żadne skutki uboczne nie pojawiają się lepiej nie rezygnować z hormonów, by po jakimś czasie znowu do nich wrócić, ponieważ nasz organizm potrzebuje sporo czasu by się do dodatkowej dawki hormonów przyzwyczaić. Czasami zdarza się, że organizm po przerwie bardzo źle reaguje na hormony, które były wcześniej przez wiele lat dobrze tolerowane.

26.02.2013 przez brak danych - Inny: takie tam
obalam

Nie udowodniono jeszcze zasadności tego podejścia. Często dwóch bardzo doświadczonych lekarzy na podstawie jednego przypadku wyciąga odmienne wnioski.