Kolacji nie powinno się jeść później niż po 18.

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

To zależy od tego o której godzinie człowiek kładzie się spać. Najprościej powiedzieć, że kolacje powinno się jeść 3h przez snem.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Dużo ważniejsze jest to jakim czasie od zjedzenia ostatniego posiłku kładziesz się spać. Przerwa powinna trwać od 2,5 do 3 godzin - po to, aby organizm mógł strawić jedzenie, zanim wszystkie procesy a w tym przemiana materii, zostaną spowolnione przez sen.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Tak więc wiemy już, że kolacja jest potrzebna. Ale co i kiedy jeść? Jeśli chodzi o drugą kwestię odpowiedź jest tylko jedna: ostatni posiłek należy spożyć 2-3 godziny przed snem. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm na strawienie i przyswojenie wartości odżywczych. Ważne jest, by kolacja była lekkostrawna, a jednocześnie sycąca, tak by uczucie głodu nie pojawiło się aż do śniadania. Każdy z nas ma inny tryb życia, o różnych porach chodzimy spać, więc trudno nakazywać jedzenie kolacji o godz. 18. Tak mogło być kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj każdy musi indywidualnie ustalić sobie porę kolacji. Przykładowo, jeśli kładziesz się spać ok. północy, to ostatni posiłek możesz bez żadnych obaw zjeść między 21-22.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

ostatni posiłek należy spożyć 2-3 godziny przed snem. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm na strawienie i przyswojenie wartości odżywczych. Ważne jest, by kolacja była lekkostrawna, a jednocześnie sycąca, tak by uczucie głodu nie pojawiło się aż do śniadania. Każdy z nas ma inny tryb życia, o różnych porach chodzimy spać, więc trudno nakazywać jedzenie kolacji o godz. 18.

26.12.2012 przez Eulalia - Inny: brak
obalam

Przy normalnym trybie życia itp... zdrowiej jest zjeść ostatni posiłek do godziny 18. Zanim położymy się do łóżka aby zasnąć żołądek zdąży strawić pokarm( nie radzę jeść produktów typu zupki chińskie itp.). Osobą wykonującym różne czynności w godzinach nocnych (np. praca )jest wskazane jedzenie . Zależne jest to od różnych czynników i można dyskutować bez przerwy , jednym szkodzi innym nie :)

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

To duże uproszczenie, na dodatek pochodzące z czasów, gdy ludzie jedli obiad o godz. 14, a o 20 kładli się spać. Teraz, gdy większość z nas o 18 dopiero wraca do domu, stracił on na aktualności. Jeśli zbyt wcześnie zjesz kolację, a zwykle jesteś aktywna do późnych godzin nocnych, może ci zabraknąć energii. Pora ostatniego posiłku powinna być dostosowana do twojego indywidualnego rytmu dnia.

4.01.2013 przez Nadii - Student: Dietetyka
obalam

To jest stare powiedzenie. A w rzeczywistości kolacje czyli ostatni posiłek powinno spożywać się nie mniej niz 3 godz przed snem .Więc jesli ktoś chodzi spać o 23 kolacje może zjeść nawet o 20 ale pamiętając , że powinna być ona lekkostrawna nie obciążająca ukł. pokarmowego.