Całowanie się może być przyczyną chłoniaka

Czy to tylko fanatyczny wymysł ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Poprzez ślinę, a więc również z pocałunkiem może się przenieść wirus EBV. Jest to patogen wywołujący mononukleozę zakaźną. Po jej przechorowaniu pozostaje w formie latentnej w limfocytach B, komórkach nabłonka jamy ustnej i gardła. Uważa się, że EBV ma potencjał onkogenny i może mieć związek z ziarnicą złośliwą, chłoniakiem Burkitta.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Całowanie się jest czynnikiem ryzyka Wirusa Epsteina-Barr. Możliwym powikłaniem tego wirusa jest np. rozwój niektórych nowotworów między innymi chłoniaka Burkitta.

26.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

przyczyna rozwoju chłoniaków nie jest znana. Można się tylko domyślać, że dużą rolę odgrywa tu otaczające środowisko. To wszystko, co człowiek zjada, wypija czy też powietrze, którym oddycha skażone jest dużą liczbą czynników rakotwórczych, które stymulują komórki do niepohamowanego rozrostu nowotworowego, którego nie jest w stanie kontrolować układ odpornościowy.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Mononukleoza to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa EBV. Może być przyczyną gwałtownego powiększenia się wielu węzłów chłonnych, co często wygląda groźnie i może przypominać objawy chłoniaka. Nazywana jest również „chorobą pocałunków”, ponieważ do zakażenia dochodzi najczęściej przez ślinę a szczyt zachorowania przypada na okres dorastania. Czy mimo swoich burzliwych i niepokojących objawów, choroba jest ciężka?

Wirus EBV jest również odpowiedzialny za rozwój chłoniaka Burkitta oraz raka nosogardła.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Może doprowadzić do zakażenia wirusem EBV który jest czynnikiem ryzyka chłoniaka Burkitta.

patologia znaczy słowo o chorobie W.Domagała

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Uważa się, że EBV ma potencjał onkogenny i może mieć związek z ziarnicą złośliwą, chłoniakiem Burkitta[6][7], rakiem migdałków podniebiennych i ślinianek przyusznych oraz chłoniakami ośrodkowego układu nerwowego u chorych z AIDS i biorców przeszczepów.