Na wirusa HIV można być naturalnie odpornym

Czy jest to niemożliwe ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jeden z koszmarów współczesnego świata - choroba, której nie można wyleczyć - odkryła przed naukowcami swój kolejny sekret. Od pewnego czasu wiadomo już, że istnieją osoby naturalnie odporne na zakażenia wirusem HIV.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Część ludzi ma mutację w genie odpowiadającym za syntezę białka CCR5 - przez co receptor ten nie pojawia się na powierzchni limfocytu T. Wirus HIV nie może więc dostać się do niego, przez co zakażenie nie jest możliwe.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Bardzo niewielka grupa ludzi posiada naturalny brak obu kopi genu CCR5 i dzięki temu jest całkowicie odporna na HIV. Ich komórki nie posiadały kluczowego receptora białek nazywanego także stacją dokującą – oznaczanego symbolem CCR5, przez który HIV atakuje komórki T, które odgrywają główną rolę w ludzkim systemie odpornościowym.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Test obejmuje panel badań genetycznych polegających na określeniu genotypu CCR5 pacjenta oraz ustaleniu liczby kopii genu CCL3-L1. W zależności od genotypu pacjenta w rejonie CCR5 oraz liczby kopii genu CCL3L1, można wyróżnić cztery grupy osób pod względem wrażliwości na infekcje HIV-1 i rokowań rozwoju AIDS: osoby całkowicie odporne (homozygoty z mutacją predysponującą w genie CCR5), grupę niskiego ryzyka (heterozygoty CCR5 o zwiększonej liczbie kopii genu CCL3L1), grupę umiarkowanego ryzyka (heterozygoty CCR5 o niskiej liczbie kopii genu CCL3L1, lub homozygoty bez mutacji predysponującej CCR5 i zwiększonej liczbie kopii genu CCL3L1) oraz grupę wysokiego ryzyka (homozygoty bez mutacji predysponującej CCR5 i niskiej liczbie kopii genu CCL3L1). Panel ten jest szczególnie polecany osobom zarażonym HIV w początkowej fazie infekcji, ponieważ pozwala ustalić rokowania jak również ma duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych w trakcie leczenia.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Mimo tego, że HIV dość łatwo się zarazić, część osób jest całkowicie odporna na infekcję. Wynika to z mechanizmu działania wirusa:

HIV atakuje tylko limfocyty, które mają na swojej powierzchni 2 typy receptorów: CD4 i CCR5;

wirus może dostać się do komórki tylko w obecności obu receptorów;

jeśli brakuje jednego z nich - infekcja nie jest możliwa.

8.01.2016 przez Paweł Sapiński - Inny: Edukator profilaktyki HIV/AIDS (certyfikat UNDP), psychotrapeuta
potwierdzam

Ja w zasadzie tylko w kwestii sprostowania wypowiedzi kol. Tomasza Wacikowskiego.

Po pierwsze: nie należy używać określenia "zarażenie" tylko "zakażenie". Myślę, że student medycyny powinien znać różnicę między tymi pojęciami :).

Po drugie: wcale nie tak łatwo zakazić się HIV. Jako, że najwięcej nowych zakażeń to zakażenia poprzez stosunek heteroseksualny, odwołam się do statystyk: szacuje się, że 1 stosunek na 100 z osobą zakażoną zakładając, że u obojga partnerów nie ma uszkodzeń czy to śluzówki czy skóry narządów płciowych prowadzi do zakażenia. 1% to wcale nie jest tak dużo. Oczywiście inne możliwości zakażenia (np. transfuzja krwi czy droga zakażona matka -dziecko) obarczone są różną "skutecznością" wirusa, ale jak powyżej napisałem odnoszę się do najczęstszej przyczyny zakażeń.