Choroba legionistów przyczyniła sie do upadku cesarstwa rzymskiego

Stąd wzięła się ta nazwa ...

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Choroby, które przyczyniły się do upadku cesarstwa Rzymskiego - dżuma na wschodzie oraz liczne zarazy

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Choroba wcale nie wzięła swojej nazwy od upadku cesarstwa rzymskiego. W 1976 r. wśród uczestników konwentu Legionu Amerykańskiego zorganizowanego w Filadelfii w rocznicę podpisania Deklaracji

Niepodległości Stanów Zjednoczonych odnotowano grupowe zachorowania na zapalenie płuc. Dochodzenie przeprowadzone przez ośrodek Centers for Disease Control and Prevention z Atlanty ostatecznie 18 stycznia 1977 r. dowiodło, że to bakteria Legionella pneumophila jest

odpowiedzialna za te zachorowania.

Bakteria, która zainfekowała uczestników zjazdu została nazwana „legionella pneumophila” a choroba ta „legionellozą”. Wydaje mi się, że przyczyna upadku cesarstwa rzymskiego była bardziej złożona niż legionelloza.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nazwa się wzięła stąd, że bakteria wywołująca legionellozę została wyizolowana pierwszy raz w 1976 r. w Filadelfii, w trakcie zjazdu weteranów wojennych w hotelu Bellevue Stratford Hotel, gdy 221 osób rozchorowało się na zapalnie płuc o nieznanej dotąd etiologii.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W 1976 roku zidentyfikowano ją jako czynnik etiologiczny tajemniczej, bardzo zakaźnej choroby płuc, która dotknęła 200 osób uczestniczących w konwencji Legionistów Amerykańskich w Filadelfii. Stąd też wzięła się potoczna nazwa choroby.

Epidemia ta była skutkiem obecności drobnoustrojów w hotelowym systemie klimatyzacyjnym.

Od tamtego czasu rozpoznano około 20 rodzajów bakterii wywołujących legionellozę. Bakterie kolonizują urządzenia wodne, sanitarne i klimatyzatory – wszędzie tam gdzie jest woda i rdza.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Choroba legionistów (inaczej legioneloza lub legionelloza) – to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana zakażeniem Gram-ujemną bakterią Legionella pneumophila. Po raz pierwszy bakteria ta została wyizolowana podczas epidemii zachorowań, która miała miejsce w 1976 r. w Filadelfii, w trakcie zjazdu weteranów wojennych w hotelu Bellevue Stratford Hotel.