Gruźlicą można się zarazić w miejskim tramwaju

Czy to tylko mit ?

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Gruźlica jest chorobą zaraźliwą- przenosi się bowiem z osobnika chorego na osobnika zdrowego. Źródłem zakażenia prątkiem jest najczęściej chory na gruźlicę prątkujący. Taki chory podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania /odpluwania/ głośnego śmiechu, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Kropelki z zawartymi prątkami unoszą się w powietrzu, wysychają i opadają wraz z wdychanym powietrzem, mogą dostać się do płuc. Tam się "zagnieżdżają". Dochodzi do zakażenia prątkiem. To zakażenie drogą powietrzną, zwane też zakażeniem inhalacyjnym (kropelkowym) jest najczęstszym. Jeden chory prątkujący nie leczony zakaża w ciągu roku średnio od 10 do 15 ludzi.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jeżeli chory prątkujący kaszle na osoby w tramwaju to o zarażenie bardzo łatwo!

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Gruźlicą można zarazić się wszędzie, a szczególnie predysponowane do tego są duże skupiska ludzi takie jak tramwaj czy autobus. Aby doszło do zakażenia, musimy zaaspirować do układu oddechowego prątki, które przenoszone są drogą kropelkową.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

prątki gruźlicy mogą być rozsiewane wszędzie: w tramwaju, kinie, na koncercie. - Ale nie każdy, kto miał z nimi kontakt, musi zachorować - podkreśla. - Musi dojść do sytuacji, gdy zjadliwy prątek zaatakuje i osłabiony np. chorobą czy alkoholem organizm.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Gruźlica jest chorobą zakaźną - wywoływaną przez bakterię - prątek gruźlicy - wykryty przez niemieckiego lekarza, bakteriologa Roberta Kocha.

Prątek gruźlicy jest bardzo wrażliwy na działanie promieniowania ultrafioletowego - światła słonecznego, które szybko zabija prątki. Również wysoka temperatura (gotowanie, pasteryzowanie) powoduje szybkie zabicie prątków.

30.06.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

Można. Gruźlica przenosi się drogą kropelkową, najlepiej w czasie kaszlu lub mówienia czy śpiewu (aerozolizacja). Ryzyko zakażenia w czasie przygodnego kontaktu jest małe, ale realne. Kontakt w tramwaju trwający do kiludziesięciu minut może wystarczyć przy masywnym prątkowaniu i zwiększonej podatności osoby narażonej na prątki (np. zaburzenia odporności wywołane lekami jak np. glikokortykosterydy). Przykłaodowo opisano zarażenie 200 dzieci przez jednego chorego chłopca, co daje obraz, że gruźlica jest rzeczywiscie zaraźliwa.

Patrz też:

http://www.cdc.gov/tb/topic/basics/default.htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18755765?dopt=Abstract