Kokaina jest nadal uzywana w okulistyce

w mieszankach z lidokainą ? Do czego ją stosujemy ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W laryngologii i okulistyce stosuje się 1% – 20% roztwór chlorowodorku kokainy w celu znieczulenia miejscowego ze względu na łatwe przenikanie przez błonę śluzową. Mechanizm tego działania związany jest ze zmniejszeniem przepuszczalności błony komórkowej w stosunku do jonów sodu, co hamuje proces depolaryzacji, w efekcie czego tworzy się lokalny blok przewodzenia impulsów nerwowych[6]. Dawka jednorazowa nie może przekraczać 30 mg a dobowa 60 mg.[7] W Polsce nie znajduje się w urzędowym wykazie leków dopuszczonych do obrotu[8].

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Kokaina podana ogólnie charakteryzuje się silnym działaniem pobudzającym - wprowadzającym układ nerwowy w stan nadaktywności. Podana miejscowo wykazuje właściwości znieczulające. I tu znalazła zastosowanie w opiece medycznej. Obecnie jednak ze względu na uboczne toksyczne skutki, kokaina jest zastępowana przy miejscowym znieczulaniu przez nowe, syntetyczne, mniej szkodliwe środki. Jednak, w okulistyce i otorynolaryngologii jest nadal stosowana w postaci roztworu jako miejscowy środek znieczulający.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W najnowszym wydaniu (2010r.) Okulistyki M.H.Niżankowskiej kokaina nie jest już wymieniana jako środek znieczulający miejscowo. Obecnie stosuje się lidokainę, tetrakainę, oksybuprokainę oraz proksymetakainę.

Źródło: Okulistyka - M.H. Niżankowska

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W medycynie stosuje się ją coraz rzadziej, wyłącznie do znieczuleń zewnętrznych w okulistyce i laryngologii.

W medycynie kokaina jest stosowana w laryngologii (roztwory 10%) i okulistyce (roztwory 1-3%) do osuszenia i znieczulenia miejscowego błon śluzowych. Przeciwwskazana jest w przypadku chorób serca, nadciśnienia i chorób psychicznych.

Najwyższa dawka jednorazowa kokainy 30 mg. Najwyższa dawka dobowa kokainy 60 mg. Posiadanie kokainy bez przepisu lekarza jest w Polsce nielegalne.

http://luskiewnik.strefa.pl/psychostymulantia/p37.htm

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Jakkolwiek syntetyczne środki znieczulające są dzisiaj bardzo rozpowszechnione, kokainę nadal w pewnym stopniu wykorzystuje się w stomatologii i okulistyce.