Klimatyzacja jest szkodliwa

Często się mówi, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach powoduje choroby dróg oddechowych i są przyczyną przeziębień

Próby weryfikacji mitu (16)

30.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Potwierdzam ten mit tylko dlatego że jestem zdania iż klima nie jest szkodliwa dla zdrowia jeśli jest odpowiednio czyszczona preparatami grzybobójczymi. Jeśli zaś nie to niestety klimatyzacja wysusza powietrze przez co bolą nas oczy bo wysusza powietrze i przez to mamy problemy z gardłem a co za tym idzie jest podstawa do przeziębienia a nie wspomnę już o lagionelli

1.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Może byś szkodliwa gdy nie jest odpowiednio często odgrzybiana. Poza tym bezpośredni podmuch zimnego powietrza z klimatyzatora (lub innego źródła przeciągu) także nie jest obojętny dla naszego zdrowia.

1.10.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
potwierdzam

Wychodzenie latem z klimatyzowanego auta daje duże szanse na przeziębienie. Podobnie jest np. zimą - gorące mieszkanie i temperatura minusowa na dworze.

1.10.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

klima jest szkodliwa, ponieważ po przejechaniu połowy Polski w klimatyzowanym autobusie mnie jak i połowę uczestników wycieczki bolą gardła, kilka osób dostało katar

1.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
potwierdzam

Nie odgrzybiona , albo za mocno nastawiona może być przyczyną różnych dolegliwości szczególnie duża różnica temperatur ma wpływ na przeziębienia , a inne na bóle zatok , suchość w gardle. Wiem po sobie ;)

9.10.2012 przez Irek Kasperek - Inny: Przyszły ratownik ZHP
potwierdzam

2 lata temu miałem szkolenie w ramach projektu europejskiego organizowane w klimatyzowanej sali. Parę dni później zaczęło mnie coś brać, a po powrocie do domu i zmierzeniu temperatury okazało się, że mam stan podgorączkowy.

19.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jeżeli klimatyzację mamy ustawioną na 15 a na zewnątrz jest 30 to klimatyzacja jest niezdrowa. Klimatytację pozatym trzeba co jakiś czas czyścic bo rodzą się tam bakterię które są szkodliwe

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nie ma czegoś takiego jak szkodliwa klimatyzacja. Najwyżej może być ona użytkowana w niewłaściwy sposób. Wbrew opinii większości ludzi ma ona korzystny wpływ na Twoje zdrowie.

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jeśli są prawidłowo uzywane i konserwowane nie stanowią zagrożenia. Nowoczesne wentylatory są wiele bezpieczniejsze niż dawniej i obecnie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. W wilgotnych szybach wentylacyjnych mogą się rozwijać pleśnie. Pamietamy o chorobie legionistów - myślę, że to włąsnie od niej wziął się ten mit. Należy pamiętać, że obecne wentylatory mają systemy wyciągające wodę więc ryzyko znacząco się mniejszyło.

3.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Pierwsza kwestia to prawidłowa eksploatacja i czyszczenie, które niestety w większości biur ze względu na oszczędności są zaniedbywane. Druga to wysuszanie powietrza przez klimatyzatory. Działa to niekorzystnie na skórę i błony śluzowe dróg oddechowych, prowadząc do suchości skóry i śluzówek, a w konsekwencji do zanikowych nieżytów górnych dróg oddechowych, dając objawy takie jak drapanie w gardle, chrząkanie, uczucie przeszkody w gardle – ciała obcego przy przełykaniu, może pojawić się kaszel, chrypka, a nawet duszności u astmatyków.

5.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Jeśli klimatyzację są poprawnie eksploatowane oraz regularnie odgrzybianie to nie są szkodliwe i nie powodują infekcji dróg oddechowych. Jedyne niebezpieczeństwo to nie odgrzybianie klimatyzacji przez ich właścicieli co wiąże się z częstymi infekcjami.

16.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

podmuch zimnego powietrza gdy jesteśmy rozgrzani może prowadzić do przeziębień czy zapaleń, szkodliwe jest też wychodzenie czy wchodzenie do klimatyzowanych budynków, ponieważ jest wtedy zmiana temperatur co jest szkodliwe

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Tak jest szkodliwa. Związane jest to z nagłymi zmianami temperatura w lato co zmniejsza odporność, ale też z nieodpowiednimi zabiegami konserwującymi i oczyszczającymi cały mechanizm. W książkach mikrobiologicznym możemy znaleźć między innymi, że bakteria legionella pneumoniae często kolonizuje układy klimatyzacyjne i dzięki jej używaniu łatwo przenosi się na ludzi, a jest przyczyną rozwoju atypowego zapalenia płuc.

18.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia. oczywiście jeżeli jest odpowiednio eksploatowana i konserwowana< wymiana filtrów itp>

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

klimatyzacja może powodować choroby związane z krtanią, z procesem oddychania, a nawet może prowadzić do utraty głosu. Osoby, które uczulone są na klimatyzacje, nawet o tym nie wiedząc, często chorują właśnie po długiej podróży oraz skarzą się na ból gardło lub mają dziwne odczucia w gardle w postaci swędzenia lub drapania.

21.11.2012 przez Michał Miller - Student: Biofizyka skażeń środowiska
potwierdzam

Wiele gatunków grzybów bytuje w urządzeniach klimatyzacyjnych, dlatego nie czyszczone i bez odpowiedniego serwisu mogą powodować choroby układu oddechowego.

26.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Jeśli używa się klimatyzacji zgodnie z załączoną instrukcją to nie jest ona szkodliwa. Najważniejsze, aby różnica temperatury i wilgotności między klimatyzowanym pomieszczeniem, a otaczającym środowiskiem nie była zbyt znaczna oraz aby czyszczona i konserwowana była w odpowiednim czasie, odpowiednimi środkami przez odpowiednich specjalistów (ryzyko legionellozy). Większość mieszkańców światowych metropolii żyje i pracuje w klimatyzowanych pomieszczeniach przez wiele godzin dziennie i przez wiele lat swojego życia i nie wpływa to istotnie na ich zachorowalność, ani śmiertelność. Podobna kwestia dotyczy klimatyzacji samochodowych.

 Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=Air%20Conditioning%20Health%20Risk