Oderwaną kończynę można przyszyć

Trzeba ja tylko umieścić w worku z lodem

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Lekarze z Jasła po raz kolejny udowodnili, że potrafią przyszyć całkowicie odciętą kończynę. Tydzień temu zoperowali pacjenta, który stracił rękę, i już wiadomo, że operacja się udała. Ale nie ma szans na powstanie ponadregionalnego centrum mikrochirurgii.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Oczywiście, że przyszywa się odcięte kończyny. Najważniejsze dla powodzenia operacji jest, aby rana była czysta i równa. Z czasem po rehabilitacji nawet wraca częściowo funkcja czuciowa i ruchowa.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nie zawsze. Przeciwwskazaniem do przyszycia może być np. wiek, choroby towarzyszące, zbyt długo trwające niedokrwienie czy bardzo duże zmiażdżenie.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Taką kończynę należy umieścić w worku, a następnie ten worek w drugim wypełnionym wodą z lodem i wraz z pacjentem jaknajszybciej dostarczyć do szpitala.

Operacje takie mogą przywrócić prawie całkowicie funkcję utraconej części ciała.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Szczecińscy lekarze przyszyli rękę 10-letniego chłopca, którą stracił po przypadkowym włożeniu jej do siewnika. Do wypadku doszło we wsi Głodowo podczas prac polowych.

Skomplikowana operacja, którą przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ręki i Chirurgii Ogólnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, trwała osiem godzin. Profesor Andrzej Żyluk, kierownik kliniki, poinformował, że najpierw lekarze pozszywali poszarpaną rękę. Następnie przyszyli do tułowia chłopca. Szczęśliwie udało się zestawić kość i pozszywać naczynia. Według niego operacja się udała i można mówić, że ręka została uratowana.