Kobiety w ciąży nie mogą przebywać przy mikrofalówce w trakcie jej pracy

podobno jest ona szkodliwa dla płodu

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Tak, chociaż bezpieczeństwo jej używania to nadal sprawa kontrowersyjna. Nie udowodniono, by było szkodliwe, uważa się jednak, że oko i ludzki płód są szczególnie narażone na działanie mikrofal, gdyż są zbyt małe, by rozproszyć ciepło wytwarzane przez te fale.

Ostrożności nigdy za wiele. Upewnij się więc, że Twoja kuchenka jest szczelna: drzwiczki się domykają i nic nie jest w nich przytrzaśnięte, a uszczelki nie są zniszczone. Unikaj też stania naprzeciw kuchenki w czasie jej pracy.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nie udowodniono, by była szkodliwa, uważa się jednak, że oko i ludzki płód są szczególnie narażone na działanie mikrofal, gdyż są zbyt małe, by rozproszyć ciepło wytwarzane przez te fale.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zdaniem niektórych naukowców mikrofale mogą powodować u ludzi akumulację acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika. Na przykład naukowcy Gordon i Dardhalon stwierdzili, że każda dawka promieniowania mikrofalowego jest szkodliwa, a normy (często bardzo liberalne, zwłaszcza w urządzeniach tanich, o słabej lub średniej jakości) nie są przestrzegane przez wszystkich producentów. Dlatego kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność podczas jej pracy i nie przebywać w pobliżu bez potrzeby.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Dotychczas nie przeprowadzono takich badań i ze względów etycznych raczej nie zostaną one przeprowadzone. Jednak mikrofalówki mają bardzo szczelne osłony - bez nich producent nie spełniłby norm i nie dostał atestów odpowiednich.

Nie zaleca się stanie bezpośrednio przed pracująca mikrofalówką ale ma to raczej charakter dmuchania na zimne.

Natomiast uszkodzona mikrofalówka z nieszczelną obudową potencjalnie niesie takie zagrożenie.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Bezpieczeństwo jej używania to nadal sprawa kontrowersyjna. Nie udowodniono, by było szkodliwe, uważa się jednak, że oko i ludzki płód są szczególnie narażone na działanie mikrofal, gdyż są zbyt małe, by rozproszyć ciepło wytwarzane przez te fale.

Ostrożności nigdy za wiele. Upewnij się więc, że Twoja kuchenka jest szczelna: drzwiczki się domykają i nic nie jest w nich przytrzaśnięte, a uszczelki nie są zniszczone. Unikaj też stania naprzeciw kuchenki w czasie jej pracy.