Podczas przymowania tabletek antykoncepcyjnych nie wolno palić papierosów.

czy ma to jakiś związek?

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Palenie papierosów jest czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej. Z racji, że przy przyjmowaniu antykoncepcji to ryzyko i tak jest podwyższone, nie zaleca się łączenia papierów z tabletkami, szczególnie powyżej 35r.ż.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

latego też Światowa Organizacją Zdrowia i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, w swoich zaleceniach dotyczących antykoncepcji hormonalnej, podają, że u kobiet powyżej 35. roku życia palących papierosy, niezależnie od ilości, stosowanie takiej antykoncepcji jest niedozwolone, gdyż ryzyko związane z jej stosowaniem jest nie do przyjęcia.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

w każdym przypadku stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych należy liczyć się z niewielkim wzrostem ryzyka zakrzepicy, a palenie papierosów niestety dodatkowo je zwiększa.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

palenie papierosów oraz DSA są czynnikami ryzyka zakrzepicy żylnej. Ich połączone stosowanie znacznie zwiększa te ryzyko.

źródło: patologia znaczy słowo o chorobie W.Domagała

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Kobiety palące papierosy nie powinny stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej bowiem zwiększa to ryzyko pojawienia się wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem jak również proporcjonalnie do ilości wypalanych papierosów.

4.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Żyjemy w demokratycznym Państwie, więc wolno wszystkim prawie wszystko. Zatem gdybym był złośliwy, a jestem z natury, to powiedziałbym, że wolno, najwyżej narazimy się na konsekwencje tegoż postępowania.

Myślę jednak, że warto przytoczyć słowa Pani Doktor Anny Grochowalskiej: W każdym przypadku stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych należy liczyć się z niewielkim wzrostem ryzyka zakrzepicy, a palenie papierosów niestety dodatkowo je zwiększa.

I ta wersja jest prawdziwa.

Źródło: http://zakrzepica.mp.pl/lista/show.html?id=72435