Tabletki antykoncepcyjne chronią przed rakiem jajnika i endometrium

czy jakieś badania potwierdziły to działanie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Badania wykazują, że tabletki zmniejszają ryzyko wystąpienia raka endometrium i jajnika. Początkowo jest dwa razy niższe i z czasem jak stosuje się tabletki jeszcze spada nawet o 2/3 po 5 latach.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ginekolodzy już od jakiegoś czasu wiedzą, że pigułki antykoncepcyjne obniżają ryzyko raka jajników. Okazuje się jednak, że przed śmiertelnym nowotworem przydatków może chronić większość metod zapobiegania ciąży.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Stosowanie dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej (dotyczy wyłącznie tabletek jednofazowych, nie ma jeszcze danych na temat preparatów wielofazowych oraz tabletek zawierających nowe progestageny) chroni przed rozwojem raka endometrium. Przyjmowanie dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej chroni również przed rozwojem raka jajnika, ryzyko wystąpienia nowotworu jest o 40% mniejsze niż u kobiet, które nie stosują tej metody antykoncepcyjnej. Efekt ochronny zwiększa się wraz z czasem przyjmowania tabletek i utrzymuje się przez 20 lat lub dłużej od odstawienia preparatu.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

DSA obniżają ryzyko wystąpienia raka jajnika i efekt ochronny trwa przez pewien czas po zaprzestaniu ich stosowania.

DSA nie zwiększa ryzyka rozwoju raka trzonu macicy, a być może nawet je zmniejsza. Nie ma jednak aktualnie badań naukowych które udowadniałyby to na 100%. Potrzebne są dalsze badania na ten temat.

Xródło: podstawy patologii W. Domagała

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Najprawdopodobniej metody zmniejszające częstotliwość owulacji zmniejszają również ryzyko zmian nowotworowych w jajniku, natomiast składnik gestagenny preparatów antykoncepcyjnych pełni rolę ochronną przed rakiem endometrium.