Tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko wystąpienia guza wątroby

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jest łagodny guz wątroby nazywa się ogniskowym rozrostem guzkowym. Stwierdzany jest 6-8krotnie częściej u kobiet, szczególnie w wieku 30-50lat i ściśle łączy się jego występowanie z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W związku z licznymi niepożądanymi działaniami hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie powinny jej stosować osoby, które:

borykają się ze schorzeniami układu krążenia,

cierpią na choroby nowotworowe,

są otyłe,

mają skłonności do migreny,

mają problemy z wątrobą,

leczą nadciśnienie tętnicze,

są chore na cukrzycę lub padaczkę.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Tabletki antykoncepcyjne są czynnikiem ryzyka wystąpienia raka wątroby.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zwiększają ryzyko gruczoraka wątroby u starszych kobiet, które stosowały DSA przez ponad 5 lat.

źródło: podstawy patologii W.Domagała

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby (łac. hyperplasia hepatis nodularis, ang.focal nodular hyperplasia, FNH) – niezłośliwy guz wątroby występujący u około 0,3% populacji ludzkiej, stwierdzany 6–8-krotnie częściej u kobiet zwykle w wieku 30–50 lat, ściśle korelujący ze stosowaniem hormonów – antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej. Jest drugim pod względem częstości niezłośliwym guzem wątroby (według niektórych danych trzecim)[1].