Paracetamolem można wyleczyć mononukleozę zakaźną

Paracetamolem można wyleczyć mononukleozę zakaźną

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (17)

28.09.2012 przez Ola G - Student: pasjonatka medycyny
obalam

Zacznijmy od tego że na mononukleozy nie da wyleczyć się całkowicie, a paracetamol pomaga jedynie w zwalczaniu jej objawów.

28.09.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Nie można, w tej chwili nie ma skutecznej terapii przeciwwirusowej przeciw EBV, który to wirus powoduje mononukleozę zakaźną: http://sporothrix.wordpress.com/2010/04/15/taki-ebv-straszny-jak-go-maluja/

28.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Chorobę można leczyć jedynie objawowo: leżenie w łóżku, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, dieta bogata w witaminy. Samym paracetamolem nie da się tej choroby wyleczyć gdyż w powikłaniach neurologicznych stosuje się leki z grupy kortykosterydów.

2.10.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
obalam

Leczenie mononukleozy zakaźnej polega na zwalczaniu jej objawów. Nadaje się do tego paracetamol - przeciwbólowy, przeciwgorączkowy. Ale nie można tego nazwać "wyleczeniem", to po prostu działanie objawowe - ma przynieść ulgę pacjentowi i ustrzec go przed powikłaniami. Nie ma leczenia przyczynowego, chorobę trzeba w zasadzie "przeczekać". Bardzo ważny jest wypoczynek!

19.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Paracetamol to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Głównie skuteczny w obniżaniu gorączki. Niestety nie ma on właściwości pozwalających na zniszczenie Wirus Epsteina-Barr, który wywołuje opryszczkę.

23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Gdy rozwiną się objawy choroby leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów.

Zazwyczaj mononukleoza jest chorobą samoograniczającą się. Zaleca się odpoczynek, unikanie większych wysiłków fizycznych oraz uprawiania sportów, dopóki objawy w pełni nie ustąpią. Należy prowadzić oszczędzający tryb życia w ciągu kilku miesięcy. Choroba jest wyczerpująca dla organizmu.

Znane leki przeciwwirusowe nie działają na wirusa EBV, stąd nie ma skutecznego leczenia przyczynowego. Antybiotyki nie są również skuteczne, gdyż mają działanie przeciwbakteryjne, przyczyną mononukleozy jak wiadomo jest wirus. Zastosowanie antybiotyków wskutek błędnego rozpoznania może natomiast w przebiegu mononukleozy być przyczyną wysypki.

Leczenie w mononukleozie zakaźnej ma na celu łagodzenie objawów, a nie bezpośrednie zwalczanie przyczyny, czyli wirusa (co jak napisano wyżej jest niemożliwe przy użyciu dostępnych leków). Należy dużo pić, aby zapobiec odwodnieniu. Dieta powinna być lekkostrawna i bogata w witaminy. W zwalczaniu gorączki skuteczny jest paracetamol lub ibuprofen.

23.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zależnie od przypadku choroba może mieć różny przebieg. Czasem potrzebne będą sterydy przy znacznym powiększeniu migdałków uniemożliwiając oddychanie, w przypadku peknięcia śledziony potrzebna operacja. Czasem leczenie farmakologiczne przy łagodnym przebiegu nie jest w ogóle potrzebne.

źródło: Choroby wewnętrzne A.Szczeklik

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie ma leczenia przyczynowego na mononukleozę. Paracetamol jest w tym przypadku tylko leczeniem objawowym na gorączkę występującą przy tej chorobie.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Jak dotąd medycyna nie zna lekarstwa na wirusa EBV, który jest odpowiedzialny za mononukleozę, w związku z czym nie istnieje leczenie przyczynowe. Paracetamol jest stosowany jedynie jako lek objawowy, na gorączkę która bardzo często występuje w przypadku ostrej infekcji. Jednakże nie jest w stanie wyleczyć tej choroby.

27.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
obalam

Mononukleoza zakaźna jest chorobą wywołaną przez wirus Epsteina i Barr (EBV).Nie podaje się leków przeciwwirusowych, acyklowir, gancyklowir są nieskuteczne. Choroba zwykle ustępuje samoistnie, choć część objawów może utrzymywać się miesiącami. Paracetamol jest stosowany tylko doraźnie jako lek przeciwbólowy.

29.10.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Związku, iż nie ma swoistego leczenia mononukleozy zakaźnej - leczy się ja objawowo - to paracetamol nie może wyleczyć tego schorzenia, gdyż nie powoduję likwidacji wirusa Epsteina-Barra, który jest odpowiedzialny za etiologię choroby. Związku z tym obalam ten mit.

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

nie można wyleczyć mononukleozy paracetamolem, ponieważ działa on objawowo przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, nie leczy przyczyny choroby - EBV, wywołującego mononukleozę

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie ma lekarstwa na mononukleoze, tzn nie wymyslono takiego specyfiku, ktory by niszczyl wirus. Niemniej, leczy sie ja objawowo, zwalczajac m in goraczke, czyli paracetamolem mozna leczyc tylko objawy, a nie sama chorobe.

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Jest to choroba wirusowa więc żadnym paracetamol tu nie pomoże, jedynie może działać tutaj p. gorączkowo i p. bólowe. Leczenie polega na wygrzaniu się leżeniu w łóżku itd

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Mononukleozę zakaźną nie leczy się z zastosowaniem powszechnie przyjmowanych leków antybiotykowych, tj. penicyliny. Jeśli chory zażyje taki lek, najprawdopodobniej na jego skórze szybko pojawi się wysypka, która może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie leczymy mononukleozy leczy się objawy które jej towarzyszą takie jak gorączka bóle głowy czy stawów

7.04.2013 przez Agnieszka Klara Wołkowycka - Student: student
potwierdzam

Nie istnieje, osobny lek na mononukleozę zakaźną, najważniejsze jest zbijanie wysokiej temperatury która występuje w tej chorobie. Chociaż każdy przechodzi ją indywidualnie. Lekarze przypisują Paracetamol i Ibuprofen na obniżenie gorączki u osób dotkniętych "cięższą wersją" przebiegu choroby.