Stopery do uszu uszkadzają słuch.

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie uszkadzają słuchu. Przy nieprawidłowej higienie mogą być źródłem zarazków, które doprowadzą do zapalenia ucha zewnętrznego, jest najczęstsze powikłanie stosowania stoperów.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wszystkie osoby pracujące w niekorzystnych dla słuchu warunkach mogą, a wręcz powinny, stosować stopery do uszu. Powinni o nich pamiętać także ci, którzy mają hałaśliwe hobby, np. uprawiają strzelectwo lub jeżdżą na motocyklu. Wśród moich pacjentów jest także wiele kobiet, które skarżą się na chrapanie swoich partnerów – one też stanowią dużą grupę użytkowniczek stoperów. Zawsze radzę im w takich wypadkach żartobliwie: używajcie stoperów w taki sposób, żeby nie słyszeć chrapania męża, ale za to słyszeć dzwonek porannego budzika.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jeżeli są utrzymywane w czystości i prawidłowo zakładane to nic nam nie grozi.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Prawidłowo założony stoper zamyka światło kanału słuchowego zewnętrznego prze co dźwieki nie są tak dobrze przewodzone przez kanał słuchowy.

Jeśli włożymy stoper zdecydowanie za głęboko możemy zperforować błonę bębenkową i to może upośledzić sluch.

Stopery też powodują nagromadzenie woskowiny ale przy uzywaniu ich jedynie nocą i właściwej pielęgnacji uszu zostanie ona usunięta.

Otorynolaryngologia. Seria Crash Course W. Szyfter

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Stopery chronią błonę bębenkową ucha środkowego przed nadmiernym hałasem.

6.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie uszkadzają, czasem wręcz go chronią. Pan Doktor Marcin Musiał napisał: Prawidłowo założony stoper zamyka światło kanału słuchowego zewnętrznego, przez co dźwięki nie są tak dobrze przewodzone przez kanał słuchowy. Jeśli włożymy stoper zdecydowanie za głęboko możemy sperforować błonę bębenkową i to może upośledzić słuch. Stopery też powodują nagromadzenie woskowiny, ale przy używaniu ich jedynie nocą i właściwej pielęgnacji uszu zostanie ona usunięta.

No i dobrze napisał. Pamiętajmy jednak, żeby stopery były profesjonalne, używane okresowo, często zmieniane i nie wciskane zbyt głęboko. I dbajmy o higienę zewnętrznych naszych przewodów słuchowych.

Źródło: Otolaryngology - The Essentials. Allen M. Seiden, Thomas A. Tami, Myles L. Pensak, Robin T. Cotton, Jack L. Gluckman. Thieme. 2001. ISBN: 9780865778542.