Masaż lekarstwem na migrenę

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Bóle głowy mogą być wynikiem nadmiernego napięcia mięśni podpotylicznych i głębokich szyi, są to bóle napięciowe. W takim przypadku masaż zmniejsza ich napięcie i powoduje ustąpienie dolegliwości.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Delikatny masaż pobudzi nasz układ krążeniowy i limfatyczny. Może też pomóc w walce z migreną, bezsennością, nadwagą, a także problemami z przemianą materii i skórnymi.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Kojące działanie ma delikatny masaż głowy – opuszkami palców należy robić małe kręgi. Można przy okazji (np. do masowania skroni) użyć maści majerankowej (ok. 2,50 zł). Terapeutyczne właściwości mają zawarte w niej olejki eteryczne. Po skończonym zabiegu warto położyć na czole i oczach zimny okład – to także uśmierza ból.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Istnieje wiele rodzajów masażu, które są bardzo skuteczne w łagodzeniu bólów głowy.

Masaż skroni:

Dobrym sposobem na ból głowy jest masowanie skroni czubkami palców oraz uciskanie nasady nosa kciukiem i palcem wskazującym.

Masaż tkanki łącznej skroni

Okolice skroni są rozciągane wolnymi, niezbyt silnymi ruchami aż do nasady włosów. Jeżeli skóra wyraźnie przesuwa się do tyłu, to siła nacisku palców jest odpowiednia. Po kilku pociągnięciach skroń rozgrzewa się, a ból głowy zazwyczaj ustępuje. Skronie należy zawsze masować kolejno, jedną po drugiej.

Masaż nasady nosa

Nasadę nosa między brwiami ściskamy kciukiem oraz palcem wskazującym jednej ręki i masujemy około minuty, zmieniając nasilenie nacisku i nieznacznie przesuwając skórę. W rezultacie osiągamy rozluźnienie znajdujących się w tym miejscu małych, ale ważnych mięśni, a ponadto uaktywniamy dwa akupunkty: pierwszy punkt południka pęcherza moczowego Jing Ming, co znaczy ?Blask źrenicy”, oraz leżący tuż nad nim nowy punkt nr 1 Shang Jing Ming, zwany ?Górnym blaskiem źrenicy”. Oba punkty przyczyniają się do wzmacniania wzroku i zdolności do koncentracji. Masaż taki jest skuteczny także w bólach głowy pochodzenia ocznego, występujących-w obszarze czoła.

27.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Na pewno nie zaszkodzi, o ile migrenowiec pozwoli Ci się dotknąć.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Kojące działanie ma delikatny masaż głowy – opuszkami palców rób małe kręgi. Możesz przy okazji (np. do masowania skroni) użyć maści majerankowej (ok. 2,50 zł). Terapeutyczne właściwości mają zawarte w niej olejki eteryczne. Po skończonym zabiegu warto położyć na czole i oczach zimny okład – to także uśmierza ból.

9.04.2013 przez Agata - Inny: mgr. Fizjoterapii
potwierdzam

lekarstwem to może nie...., ale złagodzi bóle przez zmniejszenie napięcia mięśni głowy oraz szyi

10.04.2013 przez Bartosz Kotul - Inny: fizjoterapeuta
obalam

Jeżeli migrena występuje na skutek podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, masaż po przez pobudzenie krążenia może jeszcze spotęgować ból.

Natomiast jeżeli migrena ma podłoże napięcia mięśni, to ich rozluźnienie przyniesie ulgę. Znacznie skuteczniejsza jest w takim wypadku terapia manualna.

5.07.2013 przez Cezary Rzeszutek - Inny: refleksologia akupresura
obalam

Masaż stóp stosuje się przy bólach kręgosłupa, schorzeniach zatok, bólach głowy, MIGRENACH, bezsenności, problemach z przemianą materii, niestrawnością, zgagą, infekcjach górnych dróg oddechowych i pęcherza moczowego, chorobach kobiecych, nadwrażliwych jelitach, egzemach.

Dołączony obrazek: