Umycie zębów nie swoją szczoteczką może powodować zapalenie jamy ustnej.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Myślę, że jest to raczej rzadkie, ale potencjalnie może. Każdy człowiek ma w swojej jamie ustnej bakterie, które żyją w równowadze i stanowią tzw. fizjologiczną florę jamy ustnej. Mycie czyjąś szczoteczką zębów jest to przenoszenie obcej flory do siebie, co może zaburzyć równowagę i spowodować zapalenie jamy ustnej.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Każda z nas używa szczoteczki do zębów. Nie wszystkie jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że na jej włóknach mogą osadzać się bakterie, które jak wiadomo sprzyjają rozwojowi próchnicy i chorób dziąseł. Zobaczmy jak temu zapobiec i prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Każdy z nas ma inną florę bakteryjną w jamie ustnej. Przy uszkodzeniu błony śluzowej może dojść do zakażenia naturalną florą osoby, której szczoteczką myjemy zęby.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Nigdy nie pożyczaj, ani nie używaj czyjejś szczoteczki do zębów. Lepiej zjeść jabłko lub przepłukać usta wodą. Można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C lub B jeśli dana osoba jest tylko nosicielem.

26.12.2012 przez Paweł Oleszak - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Na szczoteczkach znajduje się "obca" mikroflora bakteryjna która z połączeniu z mikrouszkodzeniami skóry które powoduje szczotkowanie może prowadzić do zapalenia jamy ustnej

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Lepiej zjeść jabłko lub przepłukać usta wodą. Można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu C lub B jeśli dana osoba jest tylko nosicielem.