Aby uniknąć zgagi przed spaniem nie można jeść, a wieczorem należy ograniczać płyny.

Aby uniknąć zgagi przed spaniem nie można jeść, a wieczorem należy ograniczać płyny.

Próby weryfikacji mitu (15)

27.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Potwierdzam niestety tak jest wieczorem po kolacji trzeba tak ze 2-3 godzinki odpocząć i dopiero się położyć spać, do tego jeść częściej ale mniejsze posiłki no i nie pić na noc za wiele

28.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Niestety to prawda. W moim przypadku zależy jeszcze co konkretnie zjem przed snem. Na pewno tłuste jedzenie oraz napoje zawierające aspartam.

1.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

Związane jest to z działaniem układu nerwowego i z relaksacją mięśnia dolnego zwieracza przełyku.

2.10.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
potwierdzam

Tak. Jeśli najemy się przed snem i mamy chorobę refluksową, to kwaśna treść z żołądka będzie się przedostawać do przełyku (ponieważ leżymy i po prostu grawitacyjnie jest to wtedy łatwiejsze).

18.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zgaga jest to uczucie pieczenia za mostkiem. Wiąże się ono z niedomogą dolnego zwieracza przełyku (LES), co powoduje przedostawanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Przyjęcie pokarmu spowoduje zwiększenie wydzielania soku żołądkowego. Jeśli więc przy zaburzonej pracy LES zjemy coś na noc, to zostanie wydzielona większa ilość kwaśnej treści żołądkowej, która może zostać zarzucona do przełyku. Osoby cierpiące na chorobę refluksową przełyku powinny unikać jedzenia przed snem, ażeby ograniczyć ilość treści żołądka przedostającej się w trakcie snu do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Mój opis dotyczy jednak osób z zaburzeniem pracy LES, osoby zdrowe nie powinny obawiać się "nocnej zgagi".

19.10.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Wg praw logiki ten mit jest zdaniem fałszywym. Prawdą jest, że kładąc się w pozycji horyzontalnej, treści pokarmowe przemieszczają się równomiernie wzdłuż układu pokarmowego (zgodnie z działaniem grawitacji). Ograniczeniem dla tego procesu jest jednak działanie mięśnia zwieracza przełyku dolnego. U osób z prawidłowo działającym zwieraczem zgaga nie wystąpi.

Ponadto, kiedy zasypiamy w pozycji półleżącej, problem nie wystąpi nawet u wspomnianych wyżej jednostek.

Jeśli chodzi o jedzenie - można jeść przed snem, a sen umożliwia organizmowi prawidłowe trawienie pokarmu. Wystarczy wspomnieć o południowoeuropejskiej sieście, która jest niczym innym jak spaniem bezpośrednio po posiłku.

Ograniczenie spożycia płynu jest wskazane z prostego względu. Zbyt duża ilość wody zostanie przefiltrowana przez nerki aż do pęcherza moczowego, a jego przepełnienie spowoduje potrzebę udania się do toalety, a tym samym przerwanie snu.

21.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zgaga to nic innego jak choroba refluksowa przełyku. Do profilaktyki niefarmakologicznej należy min. niekładzenie się 2-3h po posiłku, żeby nie dawać pokarmowi szansy cofnięcia się przez mniej sprawny zwieracz.

24.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

Posiłek przed spanie powoduje zwiększenie wydzielania soku żołądkowego aby umożliwić strawienie późnej kolacji, płyny rozcieńczają sok żołądkowy więc organizm znów wzmaga produkcje. Konsekwencją nadmiaru kwasu oraz pozycji leżącej podczas snu jest zarzucanie treścią do przełyku - ZGAGA!

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Potwierdzam. W upewnieniu się wystarczy spojrzeć do podręcznika patofizjologii o refluksie, czy do szczeklika. Najadanie się prze pójściem spać, czy przed położeniem się sprzyja spadkowi napięcia górnego zwieracza żołądka bo duża objętość treści żołądkowej napiera na zwieracz żołądka i upośledza jego funkcję

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

zgaga = choroba refluksowa przełyku, czyli zarzucanie treści pokarmowej do przełyku z żołądka. Posiłek powinien być spożywany ok. 3 godz. przed snem

23.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zaleca się spożywanie kolacji na 3h przed snem ( położeniem się ), spożywanie wody nie ma znaczenia, ale również zaleca się unikać alkoholu, napojów z kofeiną, soków cytrusowych.

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Chodzenie spać tuż po posiłku zwiększa ryzyko nocnej zgagi. Pełny żołądek powoduje nacisk na zastawkę żołądka, która odpowiedzialna jest za zatrzymywanie kwasów żołądkowych wewnątrz. Jedz więc ostatni posiłek przynajmniej na 2-3 godziny przed snem. Postaw na wczesną kolację i unikaj podjadania w nocy.

23.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jedzenie czy picie przed snem powoduje zwiększenie wydzielania się soku żołądkowego który po położeniu się spać zaczyna przedostawać się do przełyku powodując zgagę

27.12.2012 przez Tomasz Cugowski - Student medycyny: kierunek lekarski WUM
potwierdzam

Tak, zgadza się. Jednym z zaleceń w przypadku leczenia choroby refluksowej przełyku jest spożycie ostatniego posiłku na 2-3 h przed snem.

Źródło "Choroby wewnętrzne" A. Szczeklik

27.12.2012 przez Tomasz Cugowski - Student medycyny: kierunek lekarski WUM
potwierdzam

Tak, zgadza się. Jednym z zaleceń w przypadku leczenia choroby refluksowej przełyku jest spożycie ostatniego posiłku na 2-3 h przed snem.

Źródło "Choroby wewnętrzne" A. Szczeklik

12.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

To prawda. Pani Doktor Maria Szczurek napisała: Zgaga występuje u osób z osłabioną funkcją dolnego zwieracza przełyku. Nie jest on w stanie zatrzymać przesuwania się treści pokarmowej zgodnie z prawami fizyki gdy leżymy. Gdy dodatkowo zjedzony pokarm będzie tłusty, spowoduje relaksację dolnego zwieracza przełyku i łatwiej będzie o refluks. Płyny mogą zwiększyć objętość i ciśnienie w żołądku i prowokować cofanie się treści do przełyku.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20698035; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23155537; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23381190; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22685899; http://emedicine.medscape.com/article/176595; -treatment.