Chodzenie w dwóch różnych butach może powodować skoliozę.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jeżeli buty mają różną wysokość podeszwy i chodzimy w tych butach długo to jest to teoretycznie możliwe. Mając różną grubość podeszwy pod stopą powodujemy stan w którym jedna noga jest krótsza, a druga dłuższa. Miednica chcąc wyrównać tę różnicę przechyla się w stronę nogi krótszej i pociąga za sobą kręgosłup, który przyjmuje kształt łuku. Jeżeli taki stan potrwa długo to zmiany w kręgosłupie utrwalą się i powstaje skolioza.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jeżeli jeden będzie adidasem, a drugi półbutem, ale będą miały odpowiednie rozmiary, to nic się nie stanie.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Podobnie jak w przykurczu odwiedzeniowego prawego biodra (lub zmniejszenia przywiedzenia), przykurczu prawego biodra w rotacji zewnętrznej i przykurczu zgięciowego co skutkuje ograniczeniem ruchów prawego biodra oraz przyczynia się do asymetrii obciążeń strony prawej i lewej w czasie chodzenia, asymetria obciążeń powoduje asymetrię rośnięcia i rozwoju w obrębie miednicy i kręgosłupa, co z kolei może być przyczyną skoliozy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Zmiany w ustawieniu kości kończyny po stronie "krótszej"(lewej) nogi, powodują wygięcie się kolana do tyłu i na zewnątrz. Takie ustawienie kości, może być źródłem niektórych dolegliwości stawu kolanowego, choć ich pierwotną przyczyną jest przemieszczenie w obrębie miednicy.

7.02.2013 przez Karol Magdziarek - Inny: Fizjoterapeuta
potwierdzam

Tak, ponieważ gdy różna jest wysokość butów, to nasze poszczególne punkty odniesienia mp stawy kkd są na różnej wysokości, co znaczy, że miednica również jest wykrzywiona. Miednica jest podstawą kręgosłupa, a jeśli pochylona jest w plaszczyźnie czołowej będzie to skutkowało wykrzywieniem kręgosłupa. Długotrwałe utrwalanie takiego chodu będzie skutkowało skoliozą na sto procent!

5.04.2013 przez Agata - Inny: mgr. Fizjoterapii
potwierdzam

Tak, może powodować skoliozę. I to nie tylko jeśli buty są różnych wysokości (rożna długość kończyn dolnych powoduje zmiany w stawach skokowych, kolanowych, biodrowych a na końcu kręgosłupa) a także różnica ułożenia/wyprofilowania podeszwy (różny kąt nachylenia stawów śródstopia i stawów skokowych).