Picie napojów w trakcie posiłku powoduje zaburzenie trawienia

Picie płynów w czasie posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i powoduje zaburzenie procesów trawiennych.

Próby weryfikacji mitu (18)

27.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

To fakt picie napojów w trakcie posiłku rozcieńcza kwasy żołądkowe i powinniśmy pić około pół godziny po posiłku lub 20 minut przed nim, ale słyszałem różne opinie również takie że nie ma to kompletnie żadnego znaczenia.

1.10.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
potwierdzam

Potwierdzam jedyny "napój" jaki można pić podczas posiłku to kieliszek czerwonego wina, które nie zaburza pracy soków trawiennych.

1.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

Ja zawsze piję podczas posiłków najczęściej herbatę lub kawę zbożową i wręcz ułatwia mi to jedzenie a tym samym trawienie, nie mam najmniejszych problemów z trawieniem, a popijając jedzenie łatwiej docierają one do żołądka i szybciej się trawi

13.10.2012 przez Dawid Lech - Inny: amator
obalam

Ja zawsze piję podczas jedzenia, moja żona nigdy. Mój układ trawienny mogę spokojnie określić jako idealny, nie mam kompletnie żadnych problemów. Moja żona przeciwnie, cały czas coś jest nie tak. Raz z żołądkiem innym razem z jelitami.. Wnioski nasuwają się same.

23.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Tylko początkowa faza trawienia odbywa się w żołądku i pokarm nie jest przepuszczany nim nie będzie odpowiednio drobno strawiony. Soku żołądkowego jest wydzielane na tyle dużo żeby utrzymac kwaśne ph co uczynnia pepsynę i zapewnia jej odpowiednie środowisko pracy ( ph ) poza tym jest on wydzielany porcjami.

Trzebaby wypić bardzo dużo zoobojetniajacego płynu co najprawdopodobniej spowodowałoby wymioty. Rozcieńczanie nie ma tutaj zbyt wielkiego wpływu.

Źródło: Fizjologia W.F.Ganong

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Nie u wszystkich ludzi, ale generalnie pijąc napoje do jedzenia rozcieńczamy soki trawienne. Gdy mają mniejsze stężenie to np. gorzej zabijają bakterie, które zjadamy z żywością.

Żródła: Skrypt z gastroenterologii dziecięcej dla studentów medycyny - H. Szajewska

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Nalezy sie wstrzymac od picia podczas jedzenie, gdyż napoje rozczieńczaja soki trawienne, a wraz z nimi zmiejszaja stęzenie białek enzymatycznych odpowiedzialnych za proces trawienia

8.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Picie napojów lub wody w czasie posiłków nie jest wskazane ponieważ powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i zaburzenie procesów trawiennych.

13.11.2012 przez
potwierdzam

Potwierdzam mit. Spożywanie napojów w trakcie spożywania posiłków powoduje rozcieńczenie soków trawiennych, które z kolei trawią niedokładnie.

15.11.2012 przez Ilona Kaczor - Student: Pielęgniarstwo
potwierdzam

A ja powiem, że to zaburza ślinianki. Kiedy jemy ślinianki wytwarzają ślinę, co jest wstępnym trawieniem pokarmów. Kiedy zaś pijemy podczas posiłku ślinianki przestają pracować. Może to pewnie zaburzyć ich sprawne działanie. Wskazane jest picie PRZED posiłkiem, ale nie w trakcie.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Nie powinno się pić podczas posiłków ponieważ dochodzi do rozcieńczenia soków trawiennych co powoduje zwolnienie rozkładnia i wchłaniania pokarmów. optymalnym jest picie - w rozumieniu gaszenia pragnienia na pół godziny przed lub po posiłku

19.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
potwierdzam

Picie napojów lub wody w czasie posiłków nie jest wskazane ponieważ powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i zaburzenie procesów trawiennych. Woda lub inny płyn wypity zbyt szybko może także prowadzić do powstania wzdęć ponieważ razem z dużymi haustami wody, łykamy nadmiar powietrza.

21.11.2012 przez Wiktoria G. - Inny: Uczeń
potwierdzam

Przeprowadzając wywiad z dietetyczką zadałam jej właśnie takie pytanie. Nie powinno się popijać kęsów pokarmu płynem w trakcie posiłków. Rozcieńcza on soki żołądkowe i utrudnia trawienie. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest spożycie płynów przed posiłkiem, gdyż szybciej dostaje się on do dwunastnicy, jest wchłaniany i nie powoduje rozcieńczania soku żołądkowego. Nawyk picia płynów podczas posiłków prowadzi do powstawania zgagi, wzdęć i zaparć. Jeśli chcielibyśmy wypić płyn po posiłku powinno być to około 30 minut do 2 godzin po konsumpcji.

Jeśli interesuje cię coś więcej do odsyłam do rozmowy ze specjalistką :)

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Napój powoduje rozcieńczenie soku żołądkowego, to z kolei prowadzi do zaburzeń w trawieniu- pokarm może dłużej zalegać i być wolniej trawiony.

27.11.2012 przez Malwina Dykier - Inny: biotechnolog/farmaceuta
potwierdzam

Właściwie nie można tego mitu ani potwierdzić ani obalić, ponieważ uwarunkowane jest to osobniczymi różnicami w ilości produkowanych soków trawiennych i stopniem ich kwasowości.

Prawdą jest, że przyjmowanie płynów w trakcie posiłku rozcieńcza soki żołądkowe, ale u niektórych osób (wykazujących obfitą produkcję soków żołądkowych o dużej kwasowości), nie upośledza to zdolności trawiennych, natomiast u innych (z mniej obfitą produkcją soków żołądkowych, czyli mniejszą kwasowością) trawienie pokarmów jest mniej intensywne i dłużej zalegają one w żołądku.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Picie w czasie posiłków jak również tuż przed i tuż po posiłku jest niezgodne z zasadami zdrowego żywienia. Powinniśmy odczekać około 2 godzin po posiłku zanim zaczniemy spożywać płyny

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Picie napojów lub wody w czasie posiłków nie jest wskazane ponieważ powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i zaburzenie procesów trawiennych.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jedzenie bez popijania jest niezwykle korzystne dla naszego organizmu. W trakcie dokładnego gryzienia, rozdrobniony pokarm miesza się ze śliną, do momentu uzyskania postaci, którą możemy swobodnie połknąć. Tak przygotowany pokarm, nadaje się do dalszego trawienia. Pijąc płyn w trakcie posiłku, rozcieńczamy soki żołądkowe, przez co procesy trawienne ulegają zaburzeniu.

17.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Dobrze i zgodnie z podręcznikiem fizjologii Profesora Ganonga (nie mylić z Gangnam) napisał Pan Doktor Musiał: Tylko początkowa faza trawienia odbywa się w żołądku i pokarm nie jest przepuszczany nim nie będzie odpowiednio drobno strawiony. Soku żołądkowego jest wydzielane na tyle dużo żeby utrzymać kwaśne pH, co uczynnia pepsynę i zapewnia jej odpowiednie środowisko pracy. Poza tym jest on wydzielany porcjami. Trzeba by wypić bardzo dużo zobojetniającego płynu, co najprawdopodobniej spowodowałoby wymioty. Rozcieńczanie nie ma tutaj zbyt wielkiego wpływu.

 

Podobnie napisała  Pani Magister Dykier: Właściwie nie można tego mitu ani potwierdzić ani obalić, ponieważ uwarunkowane jest to osobniczymi różnicami w ilości produkowanych soków trawiennych i stopniem ich kwasowości. Prawdą jest, że przyjmowanie płynów w trakcie posiłku rozcieńcza soki żołądkowe, ale u niektórych osób (wykazujących obfitą produkcję soków żołądkowych o dużej kwasowości), nie upośledza to zdolności trawiennych, natomiast u innych (z mniej obfitą produkcją soków żołądkowych, czyli mniejszą kwasowością) trawienie pokarmów jest mniej intensywne i dłużej zalegają one w żołądku.

 

Ponieważ zakładam zdrowy rozsądek twórcy tego mitu, zakładam również, że w micie nie chodzi o wypijanie na przykład 10 litrów jakiegoś specjalnego płynu, który rzeczywiście mógłby utrudnić nam trawienie. Zakładając, że do posiłku pijemy zwykle nie więcej niż szklankę jakiegokolwiek płynu i raczej prawie obojętnego (herbata, woda, kompot, sok) można stwierdzić, że nie ma to żadnego wpływu na proces trawienia ani na zdrowie trawiącego. Chociaż, póki co, żadne prospektywne badania kliniczne w tej materii nie zostały przeprowadzone.