Jedzenie masła poprawia wzrok.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Zawarte w nim witaminy (A,D,E) są korzystne dla organizmu, w tym dla naszych oczu. Nie jest to jednak jedyne ich źródło w naszej diecie, dlatego masło nie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego zmysłu.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Masło jest bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D i E). Mają one duży wpływ na nasz wzrok. Niedobór witaminy A prowadzi do choroby oczu, którą nazywa się kurzą ślepotą.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Porcja 100 g masła pokrywa prawie całe dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Jednak ze względu na to ile masła dziennie spożywamy, witamina A nie razi po oczach. Niektóre margaryny są bowiem dodatkowo wzbogacane w witaminę A. Zatem argument, że masło jest dobre na wzrok absolutnie nie przekonuje.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Retinol znajdziesz w żółtkach jaj, maśle czy tłustej śmietanie.

Witamina A to skuteczna broń w walce z kurzą ślepotą. Witamina ta odpowiada za prawidłowość widzenia, zwłaszcza po zmroku, ponieważ wpływa na adaptację wzroku w ciemności. Jej niedobory mogą wywoływać zgrubienie rogówki, czyli zewnętrznej warstwy gałki ocznej. Działa nie tylko na wzrok, ale również na inne zmysły.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Zawarte w nim witaminy (A,D,E) są korzystne dla organizmu, w tym dla naszych oczu. Nie jest to jednak jedyne ich źródło w naszej diecie, dlatego masło nie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tego zmysłu. Należy też pamiętać, że jest ono kaloryczne i zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta bogata w w tego rodzaju tłuszcze zwierzęce może sprzyjać rozwojowi miażdżycy czy nadciśnienia, a te choroby często prowadzą do uszkodzenia siatkówki oka. Dlatego w codziennej diecie lepiej zastępować masło tłuszczami roślinnymi.

22.04.2013 przez Maria Matula - Student medycyny: CM UJ
potwierdzam

Tak! masło zawiera witaminę A, która wpływa na syntezę rodopsyny - barwnika światłoczułego. Jest też niezbędna dla funkcjonowania i odnowy tkanki nabłonkowej co uzależnia prawidłową strukturę i funkcję oka.