W trakcie leczenia boreliozy antybiotykiem z diety należy wyeliminować cukier.

Leczenie boreliozy antybiotykami powinno być długie i intensywne i wtedy niestety częstym powikłaniem może być grzybica. Można temu problemowi zapobiec poprzez zachowanie specjalnej diety. W diecie tej chodzi o takie dobieranie pokarmów by nie powodować wzrostów cukru we krwi.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

27.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Tak należy stosować dietę podczas leczenia każdej przypadłości antybiotykami nie tylko boreliozy oraz pamiętać o jogurtach i kefirach w diecie aby odnawiać florę bakteryjną przewodu pokarmowego

23.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Powikłanie w postaci grzybicy jest standardowym powikłaniem przy stosowaniu szerokospektralnych antybiotyków. Stosując je zabijamy florę fizjologiczna, a natura nie lubi pustki, czasem więc dochodzi do patologicznego rozwoju grzybów. Eliminacja cukrów nie zmieni tutaj za wiele, glikemia we krwii i tak bedzie utrzymywana we właściwym zakresie, natomiast jeśli chodzi może o pożywkę dla tych grzybów np w jamie ustnej to tam też cukier zostanie rozłożony i wchłonięty.

źródła: Mikrobiologia M.Zaremba

8.11.2012 przez Monika Ligęska - Inny: dietetyk
potwierdzam

Warto przy antybiotykoterapii stosować dietę przeciwgrzybiczną. Zakłada ona eliminowanie cukru we wszystkich postaciach (słodyczy, pieczywa cukierniczego), produktów wysokoprzetworzonych, słodkich owoców (wskazane są jedynie jabłka, kiwi, grejpfruty), produktów z białej mąki (białego pieczywa), białego ryżu, drożdży, alkoholu, serów pleśniowych i konserw. Zapobiega to rozwojowi grzybicy wywołanej osłabieniem bakterii jelita grubego lub łagodzi jej objawy, jeżeli takowa się pojawiła, zwłaszcza podczas kilkutygodniowego lub kilkumiesięcznego leczenia antybiotykiem w boreliozie.

8.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Borelioza to choroba, którą długo zwalcza się antybiotykami. Antybiotyki nie mają specjalnego czujnika, nie wykrywają, które bakterie są złe, a które dobre. Niszcząc "złe" bakterie zabijają również nasze "naturalne" bakterie, np. żyjące w kobiecej pochwie pałeczki kwasu mlekowego i stąd może się pojawiać grzybica pochwy. Dlatego przy długotrwałej kuracji antybiotykowej należy zaopatrzyć się w leki osłonowe.

16.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Leczenie boreliozy nie jest tak bardzo intensywne i długotrwałe. Standardowo u mniejszych dzieci stosowana jest amoksycylina a u starszych doksycyklina przez 2-3 tygodnie (zgodnie z zaleceniami Polskiego towarzystwa lekarzy epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych). Wystarczy podawanie probiotyku

Więcej http://www.pteilchz.org.pl/data/standardy/borelioza_z_lyme_2011.pdf

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Bezwzględnie unikamy cukru we wszelkich postaciach,

odmianach czy dodatkach ponadto omijamy drożdże, oczywiście grzyby,

węglowodany które są cukrami czy też do nich się rozkładają – mąka pszenna,

skrobia.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Potwierdzam mit. W ramach profilaktyki przeciwgrzybiczej powinno się także spożywać probiotyki, jogurty, itd.

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

W czasie kuracji i całej choroby należy unikać jedzenia cukrów. Więcej w linku

12.12.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
potwierdzam

Tak należy stosować dietę podczas leczenia każdej przypadłości antybiotykami nie tylko boreliozy oraz pamiętać o jogurtach i kefirach w diecie aby odnawiać florę bakteryjną przewodu pokarmowego

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jeśli nie chcemy w wyniku leczenia boreliozy zachorować na jakąś grzybicę powinniśmy się wystrzegać cukru i pokarmów zawierających duże ilości tego produktu

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jeżeli jest to leczenie dawnego zakażenia to faktycznie leczenie jest długie i grozi pacjentowi rozwinięcie grzybicy, jednak przy zakażeniach świeżych 2-3tyg. antybiotykoterapia wystarcza. Dieta przeciwgrzybiczna ma na celu nie obniżenie poziomu cukru we krwi, tylko wyeliminowanie niestrawionych resztek cukrów prostych z jelit, ponieważ stanowią one pożywkę dla drożdży. Eliminuje się min. cukier, ziemniaki, makaron, mąkę pszenną.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Podczas boreliozy kategorycznie zabraniane jest spożywanie cukru, w tym również wszelkiego rodzaju słodyczy i produktów, które cukier zawierają. Jak wiadomo cukier zawierają również owoce, dlatego też je również powinno się unikać.

24.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Podczas diety kategorycznie zabraniane jest spożywanie cukru, w tym również wszelkiego rodzaju słodyczy i produktów, które cukier zawierają. Jak wiadomo cukier zawierają również owoce, dlatego też je również powinno się unikać.