Większość osób z zespołem jelita drażliwego ma zaburzena psychiczne.

prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet co druga osoba szukająca pomocy lekarskiej z powodu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Przyczyny schorzenia nie są do końca znane, nie ma również jednej skutecznej i trwałej metody leczenia. Przypuszcza się, że bardzo ważną rolę w powstawaniu IBS pełni stres. Czynniki psychiczne, konflikty, traumatyczne wydarzenia życiowe mogą wywoływać objawy, podtrzymywać je lub zaostrzać przebieg choroby.

Dolegliwości typowe dla zespołu jelita drażliwego (bóle brzucha, biegunka, zaparcia) mogą pojawiać się pod wpływem lęku, czasem także towarzyszą różnym zaburzeniom psychicznym.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

Metody psychoterapeutyczne są szczególnie polecane, gdy:

zespół jelita drażliwego występuje razem z zaburzeniem psychicznym, np. z depresją,

podejmowane już były próby leczenia dietą i lekami, ale nie przyniosły zadowalających wyników,

dolegliwości trwają od wielu lat i upośledzają jakość życia,

zaobserwowano wyraźny związek między stanem emocjonalnym a nasileniem dolegliwości.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Podaje się, że nawet 70-90% osób cierpiących na zespół jelita drażliwego ma jakieś dolegliwości psychiczne. Najczęstsze to nerwica, depresja, stany lękowe.

Źródło: Choroby wewnętrzne - Szczeklik

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

zmiany w sferze psychicznej (u 70-90% pacjentów chorych na IBS występują zaburzenia osobowości, niepokój lub depresja)

choroby wewnętrzne A.Szczeklik

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Często przytacza się obserwacje, że u większości osób z colon irritabile występują zaburzenia psychiczne, zazwyczaj depresja albo zaburzenia lękowe. Jelito drażliwe ma występować, zdaniem niektórych badaczy, u 29% osób z depresją i aż u 46% z lękiem napadowym.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Związek naszej psychiki i wpływu emocji na funkcjonowanie przewodu pokarmowego znajduje odzwierciedlenie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Jak się okazuje różne metody psychoterapeutyczne są skutecznym środkiem leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS).

4.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Rzeczywiście tak jest, choć „zaburzenia psychiczne” to trochę za mocno powiedziane. Nasz mózg trzewny niewątpliwie w sposób istotny pozostaje związany z naszym OUN, dlatego nasz stan psychiczny, nasze emocje mogą u niektórych ludzi w istotny sposób modyfikować czynność jelita grubego. Pamiętajmy, że w naszym organizmie najwięcej serotoniny (hormonu szczęścia) znajduje się nie w mózgu, ale właśnie w układzie trzewnym (ponad 90%). No i na koniec trzeba dodać, że przyczyna IBS do dzisiaj pozostaje nieznana, w związku z czym i leczenie w zasadzie jest mało nieskuteczne.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23346240; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23324872; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23245929; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23224632; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23205588.