Pyralginum a zdrowie dziecka

Moja znajoma ostatnio pochwaliła się że podała 4 letniej córce pyralgin, połowę tabletki i gorączka ustała. Mi się włos na głowie zjeżył i zastanawiam się czy niektórzy rodzice nie mają mózgów czy zapomnieli do nich instrukcji obsługi a może to rynek reklam ogłupia i nawet dzieciom podajemy silne leki zupełnie nie przeznaczone dla nich. Jak sądzicie co powoduje rodzicami że trują swoje dzieci a może to ja jestem w błędzie

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

26.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
potwierdzam

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna) i metamizol (pyralgina) to powszechnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie można ich jednak podawać pacjentom poniżej 12. roku życia, o czym informują załączone do preparatów ulotki.Niedopuszczalne jest stosowanie pyralginy w zwalczaniu gorączki u dzieci. To lek dla dorosłych. U dzieci może wywołać więcej szkód niż pożytku. Najgroźniejszym powikłaniem, jakie może wystąpić u dziecka po zastosowaniu pyralginy, jest tzw. agranulocytoza. "Jest śmiertelna i może nastąpić po podaniu nawet minimalnej dawki leku"

11.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Pyralgina jest często stosowana u dzieci i niestety nie jest to dobrą praktyką. Obecne zalecenia postępowania w gorączkach u dzieci mówią, że metamizol stosujemy jedynie gdy inne leki nie skutkują, a gorączka zagraża życiu lub zdrowiu dziecka.

Z drugiej strony niektórzy autorzy piszą o używaniu tego leku już u dzieci powyżej 3 roku życia np. w leczeniu bólu po zabiegach operacyjnych.

18.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Podawanie metamizolu jako lek pierwszego rzutu w gorączce jest błędem, takimi lekami są paracetamol i ibuprofen. Podany wyżej preparat Pylargin firmy Polpharma nie został zarejestrowany do leczenia gorączki u dzieci. Można go stosować jako lek drugiego rzutu u dzieci - źródło: Propedeutyka pediatrii, M. Krawczyński str 332 ( leczenie farmakologiczne gorączki ).

Zwracam też uwagę, że salicylanów ( kwas acetylosalicylowy, ASA ) nie wolno podawać u dzieci przed 12 rż w trakcie infekcji wirusowej ( możliwa przyczyna gorączki ) gdyż skutkuje to bardzo groźnym zespołem Rey'a.

Poniżej link do karty charakterystyki produktu leczniczego:

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Metamizol czyli substancja czynna zawarta w Pyralginie, nie powinien być podawany kobietom w ciąży, bo powoduje nefroblastomy u płodu. Nie można stosować go u dzieci, ponieważ zdarzają się przypadki, że przy podaniu dożylnym powoduje wstrząs, może również działać mielotoksycznie.

26.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Lekiem z wyboru w zwalczaniu gorączki u dzieci jest paracetamol. Można go stosować jednocześnie lub zamiennie z ibuprofenem. W większości infekcji te 2 leki w zupełności wystarczają. Pyralginę można podać dziecku tylko z wyraźnego zalecenia lekarza. Jest to lek niebezpieczny, ponieważ może uszkadzać szpik(powodować agranulocytozę). W ponad 30 krajach został w ogóle wycofany z użycia min. USA, Szwecja, Japonia, Australia. http://en.wikipedia.org/wiki/Metamizole

15.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Stosowanie pyralginy u dzieci jest błędem klinicznym. Stosowanie aspiryny, polopiryny i pyralginy u dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, może wywołać ciężkie działania niepożądane i powikłania. Przykładem jest fakt, że po zastosowania u małego dziecka kwasu acetylosalicylowego, może wystąpić zespół Reye’a, który w ponad 90 proc. kończy się śmiercią.Niedopuszczalne jest również stosowanie pyralginy w zwalczaniu gorączki u dzieci. To lek dla dorosłych. U dzieci może wywołać więcej szkód niż pożytku.Nie wolno również ich stosować u dzieci z infekcjami wirusowymi grypy i ospy wietrznej. Te choroby zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań.

Konkludując nie powinno, ba- nie wolno stosować m.in. pyralginy u dzieci, gdyż może ono wywołać wiele szkód niż pożytku.

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

wszystkie NLPZ poza paracetamolem nie można stosować u dzieci pon. 12 r.ż

19.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
potwierdzam

Składnikiem czynnym leku Pyralgina jest metamizol sodowy. Ma on silne działanie p-gorączkowe,p-bólowe,słabe p-zapalne i spazmolityczne. Jest to silnie działający lek nawet dla dorosłych. Nie powinno się go stosować u dzieci ponieżej 12 r.ż. , głównie z powodu bardzo ciężkich działań niepożądanych takich jak uszkodzenie szpiku,nerek,wątroby,agranulocytoza. W niektórych krajach m.in. USA,UK,Szwecja lek ten został właśnie z powodu na ciężkie działania niepożądane wycofany, co potęguje tylko wrażenie, że zdecydowanie nie powinno podawać się go dzieciom.

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Każdy lek podany małemu dziecku niesie ze sobą pewne obawy dlatego powinniśmy się konsultować z lekarzem jeśli mamy obawy.

"Kwas acetylosalicylowy jest dopuszczony do stosowania u dzieci powyżej 12go roku życia. U mniejszych dzieci istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Raya ( nieodwracalne uszkodzenie mózgu i wątroby). Ponadto u dzieci nadwrażliwych, skłonnych do alergii lub ze stwierdzoną astmą oskrzelową może wywoływać ataki duszności określane jako astma poaspirynowa. Pyralgina może być stosowana u mniejszych dzieci, ale tylko i wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarskie. Jest to lek bardzo skuteczny w obniżaniu gorączki, ale może wywoływać anemię i zaburzenia pracy szpiku kostnego."

22.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Podanie dziecku aspiryny moze w najgorszym wypadku spowodowac jego smierc- dzieje sie tak przez pojawienie sie tzw zespolu Reya. Moga tez sie pojawic drgawki, obrzeki i inne dolegliwosci.

Jesli chodzi o pytanie DLACZEGO ludzie podaja takie leki malym dzieciom, moim zdaniem- przez bezmyslnosc, nieczytanie ulotek i oglupiajace reklamy.

23.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna) i metamizol (pyralgina) to powszechnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie można ich jednak podawać pacjentom poniżej 12. roku życia, o czym informują załączone do preparatów ulotki.