Jedzenie czystego białka pozwala schudnąć bez utraty masy mięśniowej.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Żywieniowcy uważają, że dieta wysokobiałkowa jest jedną z bardziej skutecznych. Spożywanie dużej ilości nabiału powoduje, że nie wszystkie dostarczane organizmowi kalorie zamieniają się w tłuszcz. Ponieważ białko ma właściwości budulcowe i odbudowujące stare tkanki, dieta wysokobiałkowa często polecana jest sportowcom.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Kuracje odchudzające, które nie dostarczają odpowiedniej ilości białek zmusiłyby organizm do korzystanie z białek znajdujących się w mięśniach. Tymczasem dieta bogata w proteiny nie zagraża białkom z których zbudowane są tkanki, ponieważ dostarcza je w dużej ilości. Tą właciwość wykorzystują kulturyści chcący zrzucić tłuszcz i jednocześnie zbudować mięśnie.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Na pewno zabezpieczy to przed wyciaganiem białek z mięśni w celu przekształcenia ich na kalorie. Dzienne zapotrzebowanie na białko to 60-80g. Jednak należy pamiętać że źle zbilansowana dieta czyli w tym przypadku pozbawiona pozostałych istotnych elementów nie jest zdrowa.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Białka pozwalają schudnąć bez utraty masy mięśniowej i bez efektu wiotczenia skóry. Należy dbać o to, aby codziennie zapewniać sobie minimum 60–80 g czystych protein.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Dieta wysokobiałkowa polega na ograniczaniu spożycia tłuszczu, przy jednoczesnym dostarczaniu organizmowi większej ilości białka. Tę metodę odchudzania trzeba jednak stosować ostrożnie, najlepiej nie dłużej niż przez 3 - 4 tygodnie. W przeciwnym razie może zaszkodzić, doprowadzając do zakwaszenia organizmu, a w efekcie do nadmiernego obciążenia trzustki oraz nerek, czego następstwem może być np. artretyzm. Dlatego specjaliści doradzają, byśmy, chcąc chudnąć dalej, po miesiącu zastąpili ją zwykłą dietą niskokaloryczną. Najbezpieczniej jest stosować dietę wysokobiałkową ok. tygodnia. Do potraw nie należy dodawać soli.