Nauka dzień przed sprawdzianem/egzaminem jest mało skuteczna

dzień przed powinniśmy poświecić na relaks, informacje których byśmy się nauczyli i tak w połowie zapomnimy

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

24.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Zawsze coś zostanie man w głowie albo jakieś informacje zostaną odświeżone dlatego powinno się przed egzaminem przeglądać notatki czy skróty

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

To zależy od człowieka. Jedni napiszą egzamin lepiej gdy mają pewność, że do ostatniej chwili zrobili wszystko co mogli by zdać a inni jak się wyspią.

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Na uniwersytecie w Ohio przeprowadzono badania, które wykazały, że na 2 dni przed ważnym egzaminem stres jest na tyle motywujący, że studenci dużo szybciej zapamiętują informacje, ale gorzej radzą sobie z rozwiązywaniem złożonych problemów.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Czy wiecie, że całonocne „maratony” tuż przed egzaminem rzadko przynoszą oczekiwany efekt? Lepsze rezultaty osiągniecie pozwalając sobie na krótką drzemkę. W tym czasie bowiem Wasz mózg odpocznie, a potem będzie mógł przyswoić większą ilość materiału.

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W wyniku przeprowadzonych badań, Ebbinghaus skonstruował krzywą, która pokazuje, że zdecydowana większość zapamiętanych informacji ulega zapomnieniu w ciągu pierwszych kilku dni od momentu zapamiętania, osiągając poziom ok. 25% w piątym dniu (jest to faza szybkiego zapominania). Jednocześnie dalszy spadek ilości zapamiętanych informacji nie jest już tak gwałtowny - w 30 dniu od momentu zapamiętania osiąga wartość nieco ponad 20% (faza plateau - rys.1).

Dołączone wideo:
27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Czy wiecie, że całonocne „maratony” tuż przed egzaminem rzadko przynoszą oczekiwany efekt? Lepsze rezultaty osiągniecie pozwalając sobie na krótką drzemkę. W tym czasie bowiem Wasz mózg odpocznie, a potem będzie mógł przyswoić większą ilość materiału.

10.01.2013 przez Nadii - Student: Dietetyka
riposta

Może byc mało skuteczna ze względu na stres związany z presją czasu i tego, że mamy już go mało. dlatego lepiej dzień przed egz. poświęcić na relaks lub ewentualnie na powtorke i utrwalanie. ale to też zależy od danej osoby.

1.10.2015 przez Kasia Kulikowska - Inny: wieczny student
potwierdzam

Aby zapamiętać pewną ilość informacji, czyli zapisać ją w pamięci długotrwałej, każda informacja musi przejść proces konsolidacji (czyli wzmocnienia, przechodzenia do pamięci długotrwałej). Konsolidacja potrzebuje czasu, niektóre badania wskazują, że najlepiej, gdy zachodzi w trakcie snu (http://www2.cnrs.fr/en/1463.htm), co jest już pewnym argumentem za tym, że lepiej przed egzaminem się wyspać, niż zakuwać.

Ciekawym odkryciem była obserwacja, że mózg wytwarza substancję chemiczną, która zakłóca konsolidację informacji w pamięci. Kiedy uczymy się czegoś, następuje aktywacja kilku genów wspomagających proces zapamiętywania. Jednocześnie aktywowany jest też gen sterujący syntezą fosfatazy białkowej 1, czyli enzymu, który powoduje dezaktywację białka sprzyjającego uczeniu się. Prowadzi to do zapominania, jeśli jakieś informacje nie są dostatecznie często powtarzane. Jeśli powtarzamy wiele informacji w krótkim czasie, wówczas fosfataza białkowa 1 jest kumulowana w naszym organizmie i zakłóca przechowywanie i zapamiętywanie informacji. Natomiast, jeśli pomiędzy naszymi powtórkami występują odstępy czasowe, wówczas poziom fosfatazy spada i poziom zapamiętywania jest lepszy. Wynika z tego, że uczenie się rozłożone w czasie jest lepsze, niż zakuwanie na szybko w dzień (lub noc) przed egzaminem.

(Za: Kalat J. Biologiczne podstawy psychologii. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007, s. 393; badania nad fosfatazą: Genoux i wsp. 2002).