Bezpośrednie patrzenie na zaćmienie prowadzi do ślepoty

czy to tylko mit ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

24.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Pytanie na jakie zaćmienie patrzymy, jeśli patrzymy na zaćmienie słońca powinniśmy zastosować filtr w celu ochrony oczu przy zaćmieniu księżyca raczej nic nam nie grozi

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Ważne jest, aby oglądając to zjawisko chronić oczy i nie patrzeć na nie bezpośrednio, lecz przez specjalną płytkę. Długotrwałe wpatrywanie się w tarczę Słońca może doprowadzić nawet do utraty wzroku.

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Może nie do ślepoty, ale może uszkodzić wzrok. Uszkodzenie siatkówki przez światło widzialne zdarza się tylko w wyjątkowych sytuacjach np. podczas oglądania zaćmienia czy przy opalaniu się na ostrym słońcu bez okularów. Takie uszkodzenia ciężko się leczą i objawią osłabieniem wzroku oraz mroczkiem w polu widzenia.

25.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W żadnym wypadku (podczas zaćmień czy poza nimi) nie wolno patrzeć gołym okiem wprost na Słońce. Niedopuszczalne jest także używanie do tego celu jakichkolwiek przyrządów optycznych bez ich dodatkowego wyposażenia. Niebezpieczne mogą się okazać proste, tanie lunety i teleskopy kupowane na targowiskach i w niespecjalistycznych sklepach (np. stosowane w nich plastikowe soczewki mogą ulec stopieniu pod wpływem silnie skoncentrowanego światła słonecznego, a filtry do obserwacji Słońca — pęknięciu i w konsekwencji uszkodzeniu oka, mogącego doprowadzić do całkowitej ślepoty).

26.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Wiele publikacji naukowych dowodzi że bardzo intensywne promieniowanie słoneczne moze prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu wzroku.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Istnieje wiele form uszkodzeń wzroku. Rodzaj uszkodzenia wzroku zależy od umiejscowienia i zakresu tego uszkodzenia.

Jeśli soczewka ulegnie uszkodzeniu, to staje się mętna i nieprzeźroczysta, co uniemożliwia właściwe funkcjonowanie oka. Nazywa się to zaćmą. Przy zaćmie człowiek widzi jak przez brudną szybę samochodu.

Jeśli siatkówka jest uszkodzona, to zaczyna się ona odklejać od tylnej części oka. Osoba z odklejoną siatkówką zaczyna widzieć błyski światła lub czarne plamy.